Středa 23. září. Svátek má Berta.

Významná uhelná společnost Alpha Natural Resources zbankrotovala

03.08.2015 | 15:30 0 Komentářů

Americký těžař uhlí Alpha Natural Resources (ANR) dnes odeslala dokumenty k podání návrhu o bankrot. Společnost i analytici o možném bankrotu mluvili již delší dobu.

ANR je druhý největší těžař uhlí v USA a od roku 2011 ztratil téměř celou tržní kapitalizaci, když koupil společnost Massey Energy za 7 mld. dolarů. Transakcí se ANR stal největší producentem koksovatelného uhlí, který se využívá při výrobě oceli. Akvizice ANR silně zadlužila před tím, než začaly ceny uhlí klesat.

V roce 2011 americké uhelné společnosti investovaly miliardy dolarů do rozšíření těžitelných zásob uhlí, když ceny koksovatelného uhlí se pohybovaly kolem 330 dolarů za tunu. Nicméně od té doby čínská poptávka začala výrazně zpomalovat a cena zemního plynu v USA se propadla kvůli těžbě plynu z břidlic, tím se snížila i cena energetického uhlí. Do exportu se rovněž negativně projevil i silnější dolar.

Kombinace vysoké nabídky a oslabující poptávky po uhlí se týká celého uhelného sektoru. V Česku se například jedná o problémy společnosti NWR, v Polsku JSW nebo Bogdanka.

Graf níže ukazuje vývoj ceny ANR za posledních 5 let. Akcie se nyní obchodují pod tickerem ANRZ místo minulého ANR, když 17. července došlo k jeho změně.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.