Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Významná ropná společnost EOG Resources očekává, že produkce ropy v roce 2015 nebude vyšší než loni

20.02.2015 | 16:34 0 Komentářů

Největší společnost těžící ropu z břidlic EOG Resources (EOG) očekává, že produkce ropy v USA letos klesne kvůli výraznému poklesu investic. Odhad nekoresponduje s vládním Úřadem pro energetické informace (EIA) a Mezinárodní agenturou pro energii (IEA), které odhadují v roce 2015 větší produkci než v roce 2014.

Společnost těžící ropu v Texasu odhaduje, že vlastní produkce ropy dosáhne dna ve druhém a třetím čtvrtletí, což by mělo vést k podobné produkci jako v minulém roce. Výhled společnosti EOG Resources je poměrně významným indikátorem pro budoucí, protože se jedná o významnou společnost v oblasti těžby ropy a plynu z břidlic.

Na druhé straně společnosti jako Noble Energy, Devon Energy a Marathon Oil, které mají rovněž významný podíl v břidlicovém sektoru oznámily, že jejich produkce v roce 2015 bude vyšší než v roce 2014. Devon Energy je zajímavá tím, že má více než polovinu produkce ropy zajištěnou při ceně 90,75 dolaru za barel na rok 2015. Zajištění cen výrazně ropným společnostem pomáhá překonat období nízkých cen.

EOG Resources plánuje snížit počet dokončených těžebních pump o polovinu oproti roku 2014 a investice snížit o 40 %. Společnost je dominantním hráčem v břidlicové formaci Eagle Ford v Texasu. Podle vyjádření vedení společnosti by pokles investic v ropném průmyslu v USA měl být dostatečný na zastavení růstu produkce v letošním roce.

Produkce ropy v Kanadě by podle Kanadského výzkumného institutu pro energetiku (CERI) měla vzrůst o 3,5 % za rok 2015. Cena ropy by musela být v rozpětí 30-35 dolarů po dobu 6 měsíců k zastavení produkce stávajících těžebních pump. Nabídka ropy z ropných písků prozatím bude růst, nicméně i u kanadských společností dochází k prudkému omezení investic. Omezení investic se ale týká nových projektů, zatímco rozestavěné projekty se dokončí.

Kanadské společnosti prodávají ropy za výrazně méně než je benchmark WTI. Cena ropy v Kanadě je až přes 10 dolarů nižší než WTI. Plánovaný ropovod Keystone XL, který by přepravoval ropu z Kanady do Texasu, by výrazně pomohl kanadským firmám, protože by se snížily přepravní náklady.

Kanada exportovala 2,93 mil. barelů denně ve třetím čtvrtletí minulého roku, přičemž 97 % produkce proudilo do Spojených států.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.