Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Vývoj výsledků průzkumů o vystoupení Velké Británie z EU

10.06.2016 | 11:06 0 Komentářů

S blížícím se hlasováním o vystoupení Velké Británie z EU roste očekáváná volatilita především na měnovém trhu britské měny. Nicméně v případě vystoupení tzv. brexitu se analytici shodují v tom, že finanční trhy zaznamenají výrazný propad. Největší ztráty by měly zaznamenat evropské trhy v čele s bankovním sektorem. Na druhé straně, pokud by Velká Británie v EU zůstala, tak by naopak banky z výsledku mohly těžit.

Následující graf ukazuje vývoj výsledků průzkumů, které se Britů ptají, zda chtějí vystoupit z EU nebo v ní zůstat.

Zelená křivka ukazuje vývoj podílu zastánců zachování členství Velké Británie v EU, zatímco modrá křivka ukazuje vývoj zastánců vystoupení. Hnědá křivka znázorňuje podíl oslovených lidí, kteří nejsou rozhodnuti. Právě nerozhodnutí by mohli o výsledku rozhodnout.

Podle průzkumů se zdá, že šance jsou spíše vyrovnané. Jiný pohled mají sázkařské společnosti, které výrazně preferují zachování britského členství v EU. Podle společnosti Betfair je pravděpodobnost 78 %, že Velká Británie v EU zůstane.

Hlasovat se bude 23. června a průzkumy veřejného mínění do té doby mohou být rozdílné, což může zvyšovat volatilitu na finančních trzích.

Zdroj: Financial Times

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.