Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Vystoupí Britové z Evropské unie?

23.01.2013 | 11:58 0 Komentářů

Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu v londýnské finanční čtvrti řekl, že dá Britům do konce roku 2017 možnost vyjádřit se v referendu k otázce, o setrvání země v Evropské unii (EU). Předpokladem konání referenda je, že vyhraje příští volby, které se budou konat v roce 2015.

"Bude to referendum o tom, zda zůstat, či odejít," řekl premiér s tím, že pokud by se Velká Británie rozhodla z Evropské unie vystoupit, byl by to "jednosměrný lístek, ne zpáteční".

Británie, jak je dobře známo, neoplývá láskou k EU a vždy patřila k velkým kritikům některých integračních kroků. Britové si nepřipouští, že by je toto rozhodnutí mohlo nějak diplomaticky nebo ekonomicky ohrozit. Cameron dodal, že Britové se nechtějí od světa izolovat, ale na druhé straně stupeň deziluze z Evropské unie dosáhl již v Anglii vrcholu, proto musí Cameron jednat.

Šestá největší ekonomika světa by prý ráda zůstala v  Evropské unii, avšak ta musí udělat radikální reformní kroky, které povedou k zavedení pěti hlavních principů fungování EU.  Jsou to: konkurenceschopnost, flexibilita, čestnost, odpovědnost k demokracii a hlavně ponechání více moci v rukou jednotlivých států na úkor prohlubující se integrace.

Britský premiér dodal, že slabé místo své ekonomiky vidí ve ztrátě konkurenceschopnosti, dluhové krizi šířící se z Evropy, která zasahuje její export a v klesající podpoře konzervativců ze strany obyvatelstva.

Konzervativcům (současná vládnoucí strana v čele s Davidem Cameronem jako premiérem) se začínají ztrácet preferenční hlasy, poté co prosadili spoustu úsporných programů. Labouristé se tak znovu vracejí na výsluní a právě krok, který dnes Cameron udělal, by mohl zvrátit situaci a mohl by přispět k podpoře obliby konzervativců ve Velké Británii.

Ostatním členům Evropské Unie se samozřejmě přístup Londýna k unii nezamlouvá. Tvrdí, že Cameron se chová, jako kdyby unie byla restauračním menu, ze kterého si může vybrat, co se mu líbí a co ne. Postoj USA, věrného spojence Británie, k opuštění unie je také negativní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.