Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Vysoký přebytek zahraničního obchodu díky levnější ropě

07.09.2009 | 12:04 0 Komentářů

Obchodní bilance – červenec
Obchodní bilance v červenci vykázala vysoký přebytek 12,3 mld. korun (6,6 mld. červenec 2008), což opět překonalo očekávání (trh: 9,0 mld.; eAFT: 8,5 mld. Kč). Meziročně se přebytek zvýšil o 5,7 mld. Kč, a to především díky velkému snížení schodku obchodu s ropou (pokles o 6,4 mld. Kč). Za zlepšením stály meziročně nižší ceny ropy (letos Brent 65 USD, vloni 134 USD), ale také objemově menší dovoz. Došlo také ke snížení přebytku z obchodu s auty a stroji (pokles o 4,4 mld. korun). Ostatní změny v jednotlivých položkách obchodní bilance byly mírné. Celkově exporty se snížily o 17,9 % r/r, importy o 21,3 %.
 
Obrázek zahraničního obchodu zůstává poslední měsíce nezměněn. Přebytek obchodní bilance meziročně stále roste. Letošní přebytek (12,3 mld. Kč) je historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance v červenci. Až do loňského roku (+6,6 mld. Kč) byly červencová bilance vždy v deficitu díky negativní sezónnosti, která vzniká díky letním dovoleným v českém průmyslu (=>nižší vývozy=>schodek bilance). Za období leden-červenec bilance dosáhla přebytku 89,3 mld. korun, což je o 19 mld. Kč více než vloni. Ovšem pohled do struktury ukazuje negativa i přes rekordní hodnoty přebytku. Aktivní bilance roste jen díky meziročně levnější ropě a hlubokému poklesu dovozů v důsledku slabé domácí investiční poptávky.
 
Pro letošní rok očekáváme přebytek obchodní bilance kolem 82 mld. korun, tj. výrazně nad loňským výsledkem 67,2 mld. Kč.
 
Devizový trh přešel výsledky bez reakce a kurz se držel na úrovni 25,50 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.