Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Vysoké teploty v USA v letních měsících podporují vyšší ceny plynu

19.08.2016 | 16:29 0 Komentářů

Zásoby plynu v USA v letních měsících rostou mnohem pomaleji, než je dlouhodobý průměr. Důvodem jsou vyšší teploty, což podporuje poptávku po klimatizacích. Proto plynové elektrárny v USA spotřebovávají více plynu, než je v tomto období obvyklé.

Navzdory výraznému růstu cen plynu z letošních minim, kdy cena plynu vzrostla o 38 % (u stávajícího futures kontraktu), je nadále plyn relativně levný vůči energetickému uhlí. Následující graf ukazuje vývoj cen plynu za posledních 6 měsíců u kontraktu se splatností v září.

Zásoby plynu se minulý týden zvýšily pouze o 22 mld. kub. stop, což je méně než polovina průměrné hodnoty 55 mld. kub. stop za posledních 5 let. Zásoby se zvýšily méně než průměr v 17 týdnech z posledních 20 týdnů. Od začátku dubna se zásoby zvýšily o 859 mld. kub. stop, přičemž za posledních 5 let se zásoby v průměru v tomto období zvýšily o 1 328 mld. kub. stop.

Nízké ceny plynu rovněž negativně ovlivnily investice do těžby, protože v řadě míst těžba při ceně plynu kolem 2 dolarů již nebyla zisková. Produkce komodit nicméně reaguje zpožděně a prozatím vyšší ceny plynu nereflektovala. V roce 2014 a 2015 produkce plynu výrazně vzrostla díky vyšším cenám plynu, což se poté projevilo v kombinaci s nižší poptávkou v až extrémně nízké ceny plynu. V únoru futures kontrakty s blízkou dobou splatností se obchodovaly i pod 1,7 dolaru za mbtu.

Zásoby plynu jsou nadále sezónně na rekordních úrovních, nicméně rozdíl mezi předchozím maximem se rychle snižuje. Zásoby jsou vyšší o 14 % než pětiletý průměr a o 2 % vyšší než předchozí maximum.

Zdroj: Reuters, analytik John Kemp

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.