Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Vysoké ceny plynu donutily výrobce hnojiv pozastavit výrobu ve Spojeném království

16.09.2021 | 13:56 0 Komentářů

Evropská energetická krize, donutila výrobce hnojiv k uzavření dvou poboček v UK, což je prvním znamením vlivu rekordních cen plynu a energií na dané regiony, kde dochází ke zpomalení ekonomického zotavení.

Evropa se potýká s extrémním nedostatkem energií, kdy ceny plynu a elektrické energie dosahují každým dnem rekordních čísel. Evropě dochází čas k doplnění skladovacích prostorů před začátkem zimy. Hlavní dodavatelé, Rusko a Norsko jsou limitovaní a bojuje se také o dodávky zkapalněného zemního plynu, přičemž Asie skupuje náklady, aby pokryla vlastní potřebu. Nejistoty ohledně schopnosti Ruska zajistit Evropu se objevují čím dál více, protože tím Rusko riskuje vlastní nedostatek a teploty budou dle předpovědi v dalších dvou týdnech pod normálem.

Stoupající ceny zvyšují rizika výpadků elektřiny během zimy, uvedla bankovní společnost Goldman Sachs. Výpadky pošlou pravděpodobně ceny energií ještě výše, což zvyšuje obavy inflace a přidává k rostoucím nákladům podniky, které již teď mají problémy s rostoucími cenami materiálů.

„Nemůžeme být překvapeni, že uvidíme stagnaci výroby dusíku a chemikálií napříč Evropou v příštích dnech, dokud se ceny plynu nesníží,“ uvedl v reportu Joel Jackson, analytik společnosti BMO Capital Markets.

Výrobce a distributor zemědělských hnojiv CF Industries Holdings Inc. oznámil ve středu, že pozastavuje operace ve výrobních komplexech Billingham a Ince z důvodu vysokých cen plynu a nepodal odhad ohledně znovuotevření. CF podnikl nejvíce dramatický krok ze všech společností operujících ve stejném regionu, nicméně i další varují před následky.

Dále přední francouzský výrobce cukru, Tereos, varoval před velkým zvýšením produkčních nákladů v návaznosti na vyšší ceny plynu.

Zdroj: Bloomberg

Lucie Bedrníková, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.