Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Vysoká volatilita + nízká likvidita = nervozita z Fedu

15.09.2015 | 11:55 0 Komentářů

Hlavní americké akciové indexy ukončily pondělní seanci poklesem o 0,34 až 0,41 procenta, když se investoři vyvarovali velkých obchodů před nadcházejícím zasedáním americké centrální banky (Fed), která bude ve středu a ve čtvrtek rozhodovat o amerických úrokových sazbách. Investoři včera rovněž vstřebávali slabá čínská makrodata. Průmyslová výroba v Číně rostla méně, než se čekalo, na což reagovala i cena mědi, která včera ztrácela 1,3 procenta. Následně oslabily i ceny ostatních průmyslových kovů.

Fed oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách po dvoudenním měnovém zasedání ve čtvrtek a podle signálů z ekonomiky zatím není zcela jasné, zda zvýší poprvé od roku 2006 úrokové sazby. Nervozitu před zasedáním americké centrální banky potvrzuje i vyšší volatilita finančních aktiv při velmi nízké likviditě. Například v pondělí dosahovaly zobchodované objemy na indexu FTSE 300 zhruba poloviny 90denního průměru.

O tom, že trh zatím nemá zcela jasno, zdali Fed ve čtvrtek oznámí zvýšení základní úrokové sazby, prvně po 7 letech od finanční krize, ukazují i odlišné výsledky průzkumu mezi ekonomy a analytiky a vývoj cen finančních derivátů. Páteční průzkum agentury Reuters ukázal, že mírná většina ekonomů stále očekává, že Fed zvedne sazby na měnovém zasedání tento týden. Na trhu založené modely však ukazují, že utažení měnové politiky ve Spojených státech bude ještě odloženo vzhledem k obavám z volatility na globálních trzích a zpomalování růstu světové ekonomiky.

Ze samotné rétoriky americké centrální banky se rovněž velmi těžko čte. Fed říká, že zvýší úrokové sazby, až uvidí udržitelné ekonomické oživení, a zvláštní důraz přitom klade na trh práce a inflaci. Data ze Spojených států minulý týden vykreslila smíšený obrázek, který příliš nenapověděl, jak centrální banka tento týden rozhodne.

V Japonsku centrální banka (BoJ) uvedla, že zpomalení poptávky na rozvíjejících se trzích dále zatěžuje tamní ekonomiku, ale nepřišla s dalšími podpůrnými opatřeními a schovala si své měnové nástroje pro případ, že očekávané zvýšení amerických sazeb spustí globální volatilitu. Nicméně trhy neopouštějí úvahu, že banka by mohla na konci letošního roku nebo v úvodu toho příštího zvýšit monetární stimuly, což by bylo dalším negativním signálem pro japonský jen (JPY), a naopak podpůrným efektem pro tamní akciový index Nikkei 225.

Evropské burzy si dnes nedokázaly udržet ranní zisky a na oběd otočily směr. Index FTSE 300 se obchoduje o 0,5 procenta níž na téměř dvoutýdenním minimu 1387,23 bodu. Britský burzovní index FTSE 100 klesá o 1,0 procenta, německý index DAX na oběd ztrácí 0,4 procenta a francouzský CAC 40 oslabuje o 0,3 procenta.

Australský dolar v noci posílil proti americkému dolaru (AUD/USD) na 2týdenní maxima (0,7166) ignorujíc horší data z průmyslové výroby Číny a pokles cen komodit poté, co se vládnoucí strana zbavila nepopulárního premiéra Tonyho Abbotta, jehož by měl nahradit Malcolm Turnbull. Od něho se očekávají nové ekonomické reformy, které by měly povzbudit ekonomickou náladu u protinožců.

Britská libra dnes posílila proti americkému dolaru (GBP/USD), když data inflace (index CPI) naplnila očekávání a potvrdila stagnaci cenové hladiny v srpnu na nule. Ulevilo se hlavně těm, kteří se báli deflace.

Poté, co se EUR/USD v úvodu září propadl zpátky pod 200denní průměr a postupně i pod jednotlivé klíčové hodnoty supportů (1,1200; 1,1145;), mnozí čekali na pokles. Nicméně EUR/USD vytvářelo stále vyšší dno, což je jedním ze znaků rostoucího trendu. Ten musíme respektovat, dokud se EUR/USD nepodaří vytvořit nižší dno, než to předchozí.

USD/CAD  pomalu postupuje v rostoucím kanálu. Stojí před silnou rezistencí 1,3400. Nižší vrcholy na oscilátoru MACD naznačují, že mu docházejí síly k růstu. Signál na prodej lze hledat v prolomení a opuštění rostoucího kanálu.

USD/JPY opustil rostoucí (modrý) kanál, který na konci srpna opět otestoval. Nicméně nepodařilo se mu do něj vrátit, ani dostát se nad hodnotu rezistence 122,00. Ve čtvrtek a pátek vytvořil svíčkové formace s delšími horními knoty, které naznačují možnost poklesu, stejně jako nižší vrchol a návrat pod hodnotu 120,50. Nicméně podobně jako EUR/USD je ideální spekulovat na pokles až v případě vytvoření nižšího dna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.