Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Výsledky americké inflace dopadly lehce nad tržními očekáváními

Dnešní den se nesl ve znamení dat o inflaci. České spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,2 % meziměsíčně a o 2,7 % meziročně. Inflace tedy oproti květnu zpomalila o 0,2 procentního bodu, což bylo dáno primárně poklesem ceny pohonných hmot. Pomalejší růst cen byl zaznamenán také u elektřiny a potravin. Z pohledu ČNB současná míra inflace sice znatelně převyšuje cílovou hodnotu, nicméně v souladu s očekáváními nabrala sestupnou tendenci. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v nadcházejících měsících a to jak vlivem postupného ochlazování české ekonomiky, tak i pomalu rostoucích cen ve zbytku Evropy, kde se inflační dynamika vytratila již dříve. Za celý rok 2019 nadále očekáváme průměrnou míru inflace na úrovni 2,7 %. 
 
U německé EU-harmonizované inflace za červen došlo k revizi směrem nahoru a to o dvě desetiny procentního bodu, výsledná hodnota tak činí 1,5 %. Jedná se o dobrou zprávu pro bankéře v ECB, kteří v poslední době neskrývali rozčarování z pomalého tempa růstu evropských cen a vyjadřovali připravenost dále uvolnit svou politiku. Mírné zrychlení růstu německých cen ovšem na jejich rozhodování pravděpodobně samo o sobě nemá šanci mnoho změnit a trhy tak od ECB nadále očekávají holubičí přístup.
 
Ostře sledované výsledky americké inflace dopadly lehce nad tržními očekáváními, když ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 % a meziročně o 1,6 %. Včerejší vystoupení šéfa amerického Fedu Powella zanechalo dojem, že snížení úrokových sazeb je na spadnutí, ekonomická data ovšem na nezbytnost zásahu zatím úplně neukazují. Jádrová inflace zrychlila oproti květnu na 2,1 % meziročně a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl jen 209 tisíc. To naznačuje, že i americký trh práce zůstává navzdory globálním rizikům odolný. Trhy přesto nadále věří, že americká centrální banka v dohledné době sáhne ke snížení sazeb a i včera zveřejněný zápis ze zasedání Fedu tomu napovídá.
 
Česká koruna dnes v reakci na čísla o inflaci navázala na předchozí několikadenní trend mírného oslabování a obchodovala se již nad hranicí EUR/CZK 25,60. Za poslední týden tak koruna stihla umazat předchozí zisky, když postupně oslabila zhruba o 16 haléřů.

Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.