Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Výrobní aktivita v USA stoupá, odpolední komentář s analýzou EUR/USD

16.01.2014 | 16:30 0 Komentářů

Druhé měření indexu spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně potvrdilo původní výsledek. Inflace klesla v prosinci na meziročních 0,8 procent z listopadových 0,9 procent. Meziměsíční inflace pak dosáhla 0,3 procent. V celé Evropské unii roste cenová hladina o něco rychleji, konkrétně o 1,0 procento. Deflaci zažilo v prosince Řecko, Kypr, Bulharsko a Lotyšsko. Neočekávaně se však propadl jádrový index CPI očištěný o ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku, ten z původně naměřených 0,9 procent klesl na 0,7 procenta.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl od posledního měření neznatelně o 2 000, celkové se tak číslo posunulo z 328 000 na 326 000. Dnešní výsledek plně korespondoval s většinovým odhadem ekonomů. 4týdenní průměr počtu žádostí oslabil o 13 500 na 335 000. Počet Američanů dlouhodobě pobírajících podporu v nezaměstnanosti rapidně stoupl o 174 000 na 3,03 milionu.

Americký index spotřebitelských cen (CPI) se dočkal v prosinci největšího posílení za posledních 6 měsíců, poté co vzrostly ceny pohonných hmot. CPI index meziměsíčně expandoval o 0,3 procenta a meziročně pak o 1,5 procenta. Ekonomové tentokrát predikovali tato čísla bezchybně. Jádrový index spotřebitelských cen (Core CPI) akceleroval o pouhých 0,1 procenta, meziročně pak zůstal již čtvrtý měsíc v řadě na 1,7 procentech.

Výrobní index Philly Fed, jenž měří aktivitu v oblasti Filadelfie, expandoval v lednu na 9,4 bodu. Oproti prosinci se polepšil o 2,4 bodu a o 0,6 bodu překonal pozitivní predikce ekonomů. Dnešní výsledek je nejlepším od října loňského roku a díky hodnotám nad 0 značí i pozitivní výhled do budoucna.

EUR/USD stále hledá směr. Trh se momentálně chystá otestovat dolů mířící trendovou linii, na níž závisí platnost naznačeného klesajícího klínu. Konsolidační tendence se odrážejí na zpomalujícím oscilátoru MACD.  Odpor býkům staví do cesty i poloha klouzavého průměru 100, nicméně překonání této rezistence by mohlo vyvolat posílení k horní hraně naznačeného kanálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.