Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Výrobce polovodičů Texas Instruments se ve 3Q potýkal se slabostí napříč regiony a zklamal výhledem

23.10.2019 | 12:31 0 Komentářů

Americký výrobce polovodičů Texas Instruments představil výsledky za 3Q a především slabý výhled na 4Q, zneklidnil investory napříč sektorem.

Výsledky společnosti Texas Instruments (TXN) za 3Q 2019
  3Q 2019 Konsensus 3Q 2019 3Q 2018
Tržby (mld. USD) 3,771 3,81  4,261
Čistý zisk (mld. USD) 1,425 1,570
Zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 1,49  1,42 1,58

 

Pokles napříč všemi geografickými trhy i většinou sektorů

Tržby společnosti meziročně poklesly o 11 % a těsně zaostaly i za nejnižším analytickým odhadem na úrovni 3,78 mld. USD. Společnost uvádí, že většina trhů nadále oslabila. Segment „Analog“ přinesl meziročně o 8 % nižší tržby, segment „Embedded Processing“ klesl o 19 %. Největší poklesy společnost zaznamenala u produktů pro automobilový a telekomunikační sektor.

Zisk na akcii společnosti zahrnuje daňový benefit 9 centů, se kterým společnost původně ve výhledu nepočítala.

„Naše provozní cash flow za posledních 12 měsíců ve výši 7,0 mld. USD opětovně odráží sílu našeho obchodního modelu. Volné hotovostní toky činily 6,0 mld. USD (meziročně +2 %) a činily 41 % tržeb, což reflektuje sílu našeho produktového portfolia, ale také efektivitu naší výroby včetně benefitů z 300milimetrové produkce segmentu Analog,“ uvedla společnost v prohlášení.

„Rostoucí počet zpráv ukazuje na makroekonomickou slabost, ke kterým přispívá především obchodní napětí. V souladu s tímto vývojem jsme byli ve 3Q svědky poklesu napříč všemi geografickými trhy a většinou sektorů,“ řekl na konferenčním hovoru viceprezident společnosti Dave Pahl.

Analytik Neil Campling ze společnosti Mirabaud napsal, že výsledky Texas Instruments ukazují slabost napříč všemi významnými zákazníky, regiony i zákazníky.

Výhled na 4Q zklamal, zákazníci jsou podle společnosti opatrní kvůli obchodnímu napětí

Společnost očekává, že ve 4Q dosáhne zisku na akcii v rozmezí 0,91 až 1,09 USD při tržbách v rozmezí 3,07 až 3,33 mld. USD.

Analytici v průměru projektovali zisk na akcii 1,28 USD při tržbách 3,59 mld. USD. Nejnižší odhady podle Bloombergu počítaly s 1,15 USD, respektive 3,42 mld. USD. I horní meze očekávání společnosti tak zaostávají za nejpesimističtějšími odhady.

Čip společnosti Texas Instruments

Pokles tržeb v letošním roce společnost připisuje silné srovnávací základně z loňského roku, kdy zákazníci hromadili zásoby, které nyní zpracovávají. Podobná situace by normálně vedla k poklesům prodejů v dalších čtyřech až pěti kvartálech před návratem k růstu a 3Q byl v pořadí čtvrtý s poklesy, analytici proto hledali ve výhledu známky zlepšení. Zákazníci jsou však kvůli slabé makroekonomické situaci opatrní, uvedl finanční ředitel Rafael Lizardi.

Společnost má více než 100 tis. zákazníků a podobný počet produktů. Pokles objednávek tak podle něj značí slabší ekonomiku, ne ztrátu tržního podílu.

Slabý výhled Texas Instruments dopadá na celý sektor

Texas Instruments je první polovodičovou společností, která reportovala výsledky za 3Q, a má produkty v řadě odvětví. Její výsledky jsou tak považované za indikátor celého odvětví.

Slabý výhled společnosti proto poslal do záporu akcie napříč sektorem polovodičů. Např. STMicroelectronics během dopoledne ztrácela až 4,6 %, Infineon Technologies (IFX) aktuálně ranní 4,2% ztrátu na Xetře stahuje na 1,7 %.

Letošní rok byl pro akcie výrobců polovodičů příznivý (Philadelphia Semiconductor Index letos posílil o téměř 40 %), jelikož investoři sázeli na posílení poptávky po čipech. Ten však nenastává, americko-čínská obchodní válka se protahuje a má negativní dopad na růst světové ekonomiky.

Akcie (TXN) po vv předburzovní fázi oslabují o 9,5 % na 116,3 USD.

Texas Instruments Inc (TXN) před výsledky uzavřel na 128,57 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 120,0 P/E 23,9
Vývoj za letošní rok (%) +36,1 Očekávané P/E 23,8
52týdenní minimum (USD) 87,7 Prům. cílová cena (USD) 126,0
52týdenní maximum (USD) 132,2 Dividendový výnos (%) 2,4

Zdroj: Texas Instruments, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.