Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Výrobce elektromobilů Polestar míří na burzu prostřednictvím SPAC

27.09.2021 | 14:37 0 Komentářů

Automobilka Polestar, která je kontrolována společností Volvo a jí nadřazenou Zhejiang Geely Holding Group, souhlasil se vstupem na burzu prostřednictvím akviziční společnosti pro speciální účely (SPAC) Gores Guggenheim.

 

Švédský výrobce elektromobilů Polestar v pondělí oznámil vstup na burzu prostřednictvím akviziční společnosti pro speciální účely (SPAC) Gores Guggenheim, která se obchoduje na burze NASDAQ (ticker GGPI). SPAC společnosti jsou speciálně založené za účelem akvizice firem, které chtějí vstoupit na burzu a zároveň obejít klasický, administrativně náročný proces IPO.

Nově vznikl podnik by měl mít hodnotu 20 mld. USD, uvedla společnost Polestar v prohlášení. Do dohody vstoupí hotovost v hodnotě zhruba 800 mil. USD od Gores Guggenheim a 250 mil. USD od institucionálních investorů.

Automobilka Polestar je konkurentem Tesly či Lucid Motors. Druhé uvedené vozidlo společnosti a zároveň její první čistě elektrický automobil s názvem Polestar 2 vstoupil do výroby v březnu v čínské továrně Luqiao. Polestar má zároveň již plán na produkci 3. modelu, jenž bude typu SUV a jeho výroba by měla probíhat v Ridgeville v Jižní Karolíně, kde společnost Volvo v roce 2018 otevřela továrnu.

Dokončení dohody Polestar o vstupu na burzu za pomoci společnosti Gores Guggenheim je očekáváno v první polovině příštího roku.

Ačkoli Polestar neuvedla přesná čísla, prodeje automobilu Polestar 2 dle mluvčí společnosti globálně dosahují desítek tisíců vozidel. V USA vozidla Polestar čelí překážce v podobě 27% daně, jelikož jsou dosud vyráběna v Číně (změna nastane s modelem Polestar 3, jak bylo zmíněno výše).

 

Akcie společnosti Gores Guggenheim (GGPI) na NASDAQ rostou o 2,71 % na 10,25 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.