Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Výroba automobilů pozvedla průmyslovou produkci

Červencová průmyslová výroba vzrostla oproti předchozímu měsíci o  0,7 % (po očištění o sezónní faktory). Oproti stejnému období loňského roku se produkce tuzemského průmyslu zvýšila o 0,1 %. Na rozdíl od června, kdy byl pokles produkce vesměs plošný napříč odvětvími, došlo v červenci k výraznému zvýšení produkce motorových vozidel (o13,6 %). Rostla i výroba elektrických zařízení a farmaceutických produktů. Naopak produkce značně klesala v odvětví výroby elektřiny, plynu a páry.

Již třetí měsíc v řadě byl zaznamenán pokles produkce ve výrobě strojů a zařízení, což může indikovat nižší úroveň investiční aktivity podniků.

Tuzemská průmyslová produkce bude i nadále ovlivňována nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem.  PMI index nákupních manažerů se sice v srpnu lehce zvedl, avšak stále zůstává hluboko v pásmu kontrakce. Podniky pociťují ochabující poptávku a to především ze zahraničí. Obchodní konflikt mezi USA a Čínou spolu s hrozbou neřízeného brexitu se zprostředkovaně promítají i do tuzemské průmyslové produkce. V průměru za celý rok 2019 proto očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude zhruba poloviční oproti loňskému roku, tedy pouze 1,5 %.

Červencový ukazatel nových zakázek však s uvedenou nepříznivou situací v zahraničí příliš nekoresponduje. Podle údajů ČSÚ hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 10,2 % (v červnu naopak došlo k jejich poklesu o 8,7 %). Přitom objednávky ze zahraničí byly vyšší o 9,2 % a z tuzemska dokonce o 12,4 %. Co se týká jednotlivých odvětví, k nejvýraznějšímu nárůstu zakázek došlo v autoprůmyslu (o 18,4 %, v červnu pokles o 9,3 %), u ostatních dopravních prostředků a u elektrických zařízení.

Podle zveřejněné statistiky vzrostla v červenci průměrná měsíční mzda v průmyslu o 6,9 %, y-o-y, a celková zaměstnanost poklesla již sedmý měsíc v řadě, tentokrát o 0,9 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.