Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Výprodej na rizikových aktivech prospívá americkému dolaru

21.11.2018 | 15:00 0 Komentářů

Investoři se opět začali zbavovat rizikovějších aktiv, kterých se opět zmocnili spekulanti na pokles trhu. Pod silným prodejním tlakem tak zůstávají akciové indexy a to navzdory signálům o možném návratu růstového sentimentu na trhy. Indexům nijak nepomohlo ani probíhající obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou, které se zatím nevyvíjí příliš ve prospěch trhů a napětí mezi oběma zeměmi se zdá, bude přetrvávat. Komu však aktuální situace prospívá, je americký dolar, který vnímají investoři jako bezpečný přístav a do konce roku by mohl ještě navýšit svá maxima.

Situace na akciových trzích není od začátku října vůbec dobrá a kombinace několika faktorů tlačí ceny akcií dolů. Indexy se sice dokázaly koncem října odrazit od velmi nízkých úrovní a od listopadu se vše zdálo být zpět v zajetých kolejích. Bohužel negativní sentiment se opět vrátil na trhy a akciový index S&P 500 je od začátku roku zpět v červených číslech. Jedním z hlavních důvodů je výprodej na populárních technologických akciích v čele s akciemi společnosti Apple, které táhl dolů horší výhled pro růst poptávky po populárních iPhonech a také zhoršení výhledu pro dodávky od hlavních producentů komponent pro iPhony. Akciové trhy příliš neoslnila ani výsledková sezona, kde se ukázalo, že po velmi dobrých výsledcích již není příliš prostoru pro překvapení. Stejně jako tomu bylo v minulosti, výprodej na rizikovějších aktivech sebou táhl dolů i ropu. Bohužel v nejméně vhodnou chvíli, kdy ropa čelí přebytku ropy na trhu kvůli výjimkám, které udělila americká vláda hlavním dovozcům iránské ropy. Ropa se dostala na nová letošní minima a prodejní aktivita jí zatím neopouští.

Důvod proč akciové indexy minulý týden mírně rostly a pozitivní vyhlídky měly i na týden následující, bylo probíhající obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou. To však podle všeho neprobíhá tak hladce a trhy pochopitelně každou informaci vstřebávají. Podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera Čína i přes uvolnění některých pravidel pro zahraniční vlastníky i nadále používá zahraniční investice k vymáhání technologického know-how amerických firem. Obchodní praktiky tedy podle Spojených států Čína víceméně nezměnila a takovéto výroky nadále zvyšují napětí před setkáním prezidentů Trumpa a Si Ťin-pchinga koncem měsíce na summitu G20 v Argentině.

Přesně takové prostředí je vodou na mlýn pro finanční bezpečné přístavy. Evidentně je aktuálně nejatraktivnější americký dolar, který investoři upřednostňují před zlatem nebo japonským jenem. Právě to poslední dobou žene dolar na vyšší úrovně. Na atraktivitě dolaru přidává také růst úrokových sazeb v USA a s tím spojený růst výnosů z amerických dluhopisů. Je tedy evidentní, proč investoři volí raději bezpečnější americký dolar, který nabízí zajímavý výnos, před rizikovějšími aktivy, které jsou aktuálně pod prodejním tlakem.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.