Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Výnosy dluhopisů mírně klesají před víkendem plným politických událostí

02.12.2016 | 14:26 0 Komentářů

První prosincový víkend bude okořeněn italským referendem a rakouskými volbami. Co na to trhy?

Diskutované ústavní referendum premiéra Renziho není třeba představovat. Je jedním z klíčových politických událostí závěru roku a ekonomové se obávají, že může vyvolat turbulence na jihoevropských trzích. Také opakované rakouské prezidentské volby nejsou nijak rutinní záležitostí. Původní výsledek z dubna byl soudem anulován. Vítězství Norbert Hofer by však znamenalo první vítězství krajně pravicového kandidáta ve svobodných volbách od 2. světové války.

Finanční trhy páteční seanci berou spíše defenzivně, futures na hlavní evropské i americké indexy ztrácejí, výnosy dluhopisů rovněž (ceny rostou). Rozdíl mezi výnosy německých a rakouskými/italskými dluhopisy v posledním týdnu klesal.

Obojí hlasování proběhne v neděli, v pondělí lze tedy očekávat větší pohyby na trzích.

Výnos 10letých italských státních dluhopisů (zelená). Spread mezi výnosem německých a italských 10y dluhopisů (bílá). Zdroj: Bloomberg.

 

Výnos 10letých rakouských státních dluhopisů (zelená). Spread mezi výnosem německých a rakoských 10y dluhopisů (bílá). Zdroj: Bloomberg.

Na závěr jedna perlička, Rakousko v říjnu vydalo dluhopis se splatností 70 let (rok 2086). Výnos se pohybuje jen něco nad 1,7 %.

Výnos 70y rak. st. dluhopisu. Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Reuters

 

 

Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.