Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Výnosy amerických dluhopisů s dlouhou splatností klesly na historické minimum

01.07.2016 | 14:34 0 Komentářů

Výnos desetiletého státního dluhopisu USA klesl na 1,42 %, 30letý dluhopis se obchoduje s 2,22% výnosem.

Nízká inflační očekávání a sazby centrálních bank v blízkosti v minulých měsících poslaly na historická minima výnosy řady státních dluhopisů především v Evropě. Tomuto trendu zatím relativně úspěšně vzdorovaly americké státní dluhopisy, které se obchodovaly (a stále obchodují) s výrazně vyšším výnosem než dluhopisy ostatních vyspělých zemí.

Výše zmíněná situace byla do jisté míry výsledkem měnové politiky amerického FEDu, který měl ještě letos v zimě v plánu zvýšit sazby až 4x během letošního roku. Přestože v průběhu roku představitelé americké centrální banky tyto ambiciózní plány mírně zkorigovali, i tak se ještě před nedávnem počítalo s 1-2 „hiky“ do konce letošního roku. Výhled možného růstu sazeb tak držel výnosy amerických státních dluhopisů nad vodou, jak je patrné z následujícího grafu, který srovnává dlouhodobý vývoj výnosů desetiletých státních dluhopisů USA a Německa.

 

Velký zvrat na trhu s americkými dluhopisy však způsobily výsledky referenda o odchodu Velké Británie z EU, po kterém následovala „holubičí“ rétorika vrcholných představitelů FEDu. Tu si trh vyložil tak, že žádné zvyšování sazeb se konat nebude (viz článek zde), což poslalo výnosy amerických státních dluhopisů napříč všemi splatnostmi dolů. Výrazný propad výnosů po oznámení výsledků referenda je dobře vidět na následujícím grafu. Zatímco výnos desetiletého německého dluhopisu po oznámení výsledků referenda poklesl o cca 0,2 procentního bodu, výnos amerického dluhopisu se stejnou splatností se propadl o více než 0,3 procentního bodu.

 

Pokles výnosů se dotkl amerických dluhopisů napříč všemi splatnostmi. Řada z nich (zejména ty s dlouhou splatností) se aktuálně obchoduje za ceny, které implikují nejnižší výnosy v historii. To je dobře patrné i z následujícího grafu, kde zelená čára představuje výnos 10letého, žlutá čára 30letého a oranžová čára 5letého státního dluhopisu USA.

Dle některých investorů (např. Mohamed El-Erian) lze nízké sazby dluhopisů chápat jako předstihový ukazatel zpomalení ekonomického růstu. Zda tomu tak skutečně bude, však ukáže až čas.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.