Sobota 19. října. Svátek má Michaela.

Výnosová křivka v USA se nadále zplošťuje, spread mezi 10y a 2y výnosem již jen 34,24 bps

26.06.2018 | 09:40 0 Komentářů

Výnosová křivka v USA se nadále zplošťuje, spread mezi výnosem desetiletého a dvouletého bondu se včera dostal na nejnižší hodnotu od srpna 2007, konkrétně na 34,242 bazických bodů.

Výnosová křivka ve Spojených státech nadále pokračuje ve zplošťování, k čemuž včera napomohl americký prezident Donald Trump chystanými opatřeními na firmy s 25% podílem čínského kapitálu, co se investic do amerických firem disponující průmyslově důležitou technologií týče. Výnosová křivka se tak stala nejpložší od srpna roku 2007. Výnos desetiletého vládního bondu při zvýšené nejistotě včera klesal o 2,7 bazického bodu na 2,873 %, zatímco výnos dvouletého vládního dluhopisu poklesl o 2,1 bazického bodu na 2,5287 %.

Tím se spread mezi krátkým a dlouhým koncem výnosové křivky opět zploštil, když dosáhl hodnoty 34,242 bazických bodů. Výnosová křivka se tak nadále blíží situaci inverzního tvaru, kdy krátkodobé výnosy převyšují ty dlouhodobé. Tento jev je posléze některými ekonomy považován za indikátor recese. Více jsme se tomuto tématu věnovali v delším článku zde.

 Spread mezi výnosem dvouletého a desetiletého vládního bondu v USA; Zdroj: The Financial Times

Zdroj: The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.