Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Výkonný ředitel EIA: Vývoj na trhu s ropou může znamenat v budoucnu výrazný problém

12.04.2018 | 12:34 0 Komentářů

Výkonný ředitel EIA F. Birola včera na Světovém energetickém fóru hovořil o možných budoucích problémech, které může vyvolat současný vývoj trhu s ropou.

Podle výkonného ředitele agentury EIA (Mezinárodní agentury pro energii) Fatiha Birola může současný vývoj na trhu s ropou znamenat v budoucnosti výrazný problém. Birol upozorňuje, že zatímco OPEC v kooperaci s dalšími důležitými těžaři omezuje dodávky ropy ve snaze zvýšit její cenu a současně také klesá produkce ze starších ložišek, růst poptávky zůstává i nadále velmi silný. „Pouhé zvyšování těžby ve Spojených státech mi osobně ke klidu, že v budoucnu budeme mít dostatek ropy, zatím nestačí,“ řekl včera na Světovém energetickém fóru doslova F. Birol.

Birol ve svém projevu hovořil o dvou klíčových problémech, které mohou v budoucnu způsobit podle něho problém. Jedná se o růst globální spotřeby ropy ze strany leteckého a petrochemického průmyslu a pokles těžby z některých starých ložisek. Přitom investice do průzkumu a těžby ropy a zemního plynu zůstávají podle Birola nadále velmi nízké.

Ropa WTI dnes mírně roste (+0,09 %) na 66,88 dolarů za barel.

 

Zdroj: Reuters

 

Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.