Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Výhled na prosinec a letmý náhled na rok 2015

02.12.2014 | 16:50 0 Komentářů
V prosinci se zaměříme především na zasedání ECB (4.12.), které by mohlo přinést další zvýraznění monetární expanze. Trh spekuluje nad potenciálem nákupu státních dluhopisů eurozóny. Naše vnímání situace je poněkud defenzivnější a neočekáváme podobnou informaci, přinejmenším ne na nadcházejícím zasedání. Pokud se naše očekávání naplní, pak bychom čekali krátkodobé posílení eura vůči americkému dolaru. Naopak evropské akcie by mohly mírně ustoupit ze svých pozic. Současně však máme na paměti, že pravděpodobné vyznění jakéhokoliv komentáře bude zřejmě velmi pro-expanzivní.
 
Vedle ECB bude 17.12. zasedat ještě i americký FED. Zde se investoři zaměří na rétoriku a vnímání současného inflačního vývoje. Jen připomínáme, že pokračující pokles cen komodit v čele s ropou může vytvářet očekávání růstu cenové hladiny pod inflačním cílem. Takováto rétorika by byla trhem vnímána jako holubičí signál a zřejmě by oddálila očekávání trhu na případnou změnu úrokových měr, což by bylo trhem přijato pozitivně. 
 
Samozřejmě nesmíme zapomenout na makroekonomické ukazatele v čele se zaměstnaností, a to především v USA, kde růst mezd bude jedním z hlavně sledovaných indikátorů.
 
Celkově očekáváme, že v prosinci bude tradičně pozvolnější obchodování vzhledem k vánočním svátkům a končícímu roku. V případě pokračování globální monetární stimulace jsme na trh stále pozitivní. Výkyvy v cenách komodit (hlavně ropy) budou zřejmě patrny i v prosinci a mohou působit vyšší volatilitu i na akciovém trhu.
 
A co nás čeká v příštím roce?
 
Neočekáváme, že se obrázek nějak výrazněji změní. Bude se nadále vyčkávat hlavně na stimuly z centrálních bank. V hledáčku investorů bude především americký FED, kde se bude odhadovat, zda dojde v posunu úrokových sazeb. Jejich zvýšení by s vysokou mírou pravděpodobnosti vyvolalo negativní reakci na akciových trzích.
 
U ECB se bude očekávat zvýšení monetárního uvolnění a případné nákupy státních dluhopisů. V případě naplnění tohoto odhadu by měl trh rovněž reagovat pozitivně.
 
Samozřejmě se bude sledovat i přístup BoJ a čínské centrální banky. Čína může mít výraznější vliv, než se doposud očekává, a to hlavně díky zřejmě chladnoucí domácí ekonomice. Již v listopadu čínská centrální banka překvapila náhlým poklesem sazeb a navíc se vyslovila, že to nemusí být poslední snížení v případě potřeby.
 
Právě pokračování globální uvolněné monetární politiky bude dle nás působit pozitivně na akciové trhy. Samozřejmě se bude nadále opakovat scénář napnutých valuací a slabého vývoje růstu ekonomik. Co nás nejvíce odrazuje od našeho současného spíše lehce pozitivního náhledu, je míra zadlužení v některých sektorech, která je až alarmující a může způsobit větší přesun financí, což může mít nepříznivý vliv na různé druhy aktiv.  
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.