Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Výhled na leden

06.01.2015 | 16:46 0 Komentářů
V lednu budeme vyhlížet makroekonomická data, která by především prostřednictvím inflace měla zvyšovat spekulace na širší měnové uvolnění ze strany ECB. Vedle toho bude inflace sledována pravděpodobně i v USA, kde by mohlo dojít k oddálení úvah o zvýšení sazeb. Právě zasedání ECB (22.1.) se bude sledovat pro informace ohledně potenciálního zahájení evropského „QE“. Pokud k tomuto kroku dojde, pak by se jednalo pravděpodobně o pozitivní signál pro eurová aktiva (dluhopisy a akcie). Naopak další tlak by mohl být zaznamenán na euru samotném. Zde by měl jít proti právě zájem o eurová aktiva.
 
Po zasedání ECB budou 25.1. již zmiňované řecké parlamentní volby. Zde je rizikem výhra opozice, která by mohla sestavit silný parlament a naplnit svůj politický program (neplatit dluhy a vystoupit z měnové unie). Nicméně tento scénář nadále považujeme za málo pravděpodobný. V případě výhry opozice bychom očekávali tlak na riziková aktiva (především akcie, ale i dluhopisy zemí evropské periferie).
 
Na konci měsíce bude zasedat FED (28.1.), ale zde se významnější informace neočekávají. Sledovat se budou informace o inflaci, která je snižována i díky cenám ropy, a o síle amerického dolaru a případném dopadu na americkou ekonomiku. Nicméně neočekáváme výraznější dopad na trhy.
 
Samotnou kapitolou bude nadále cena ropy, kde bychom očekávali další pokles k úrovním 40 USD/bbl. Tlak na ropných aktivech bude pravděpodobně znát, ale celkově se domníváme, že by i tak mohl být patrný kladný lednový efekt v případě zahájení evropského QE, uklidnění řeckého politického rizika a neutrálního FEDu. Tento scénář je náš základní. 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.