Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Výhled Komerční banky pro rok 2015

13.02.2015 | 08:52 0 Komentářů

V rámci včerejšího konferenčního hovoru s analytiky představil management KB výhled hospodaření banky pro letošní rok. Upřesněný výhled managementu KB pro rok 2015 vyznívá z našeho pohledu pozitivněji v porovnání s rámcovým výhledem banky pro 2015, který představil management při prezentaci výsledků za 3Q 2014.

V reakci na poměrně příznivé makroekonomické vyhlídky pro Českou republiku (HDP 2015 y/y +2,5%) by objem poskytnutých úvěrů měl dosáhnout meziročního tempa růstu o 5 – 6 %. Pozitivnější trend oproti letošnímu roku očekává management od úvěrů malým a středním podnikům a rychlejší tempo růstu oproti minulému roku si slibuje od spotřebitelských úvěrů.

Komerční banka by v letošním roce měla nadále těžit z velmi nízkých hodnot nákladů rizik. V retailové části očekává management jejich srovnatelné hodnoty s rokem 2014, v rámci korporátního segmentu by mělo dojít k jejich mírnému nárůstu.

Od letošního roku již v rámci finančních výkazů KB nebudou konsolidovány údaje za Transformovaný fond KB Penzijní společnosti (TF). Efekt dekonsolidace TF na reportovaná čísla demonstrovala společnost na výkazu zisku a ztrát za rok 2014. Čisté úrokové výnosy by byly nižší o 828 mil. Kč (-3,8 %), celkové provozní výnosy KB by dosáhly nižších hodnot o 508 mil. Kč. (- 1,6 %). Dopad dekonsolidace TF na čistý zisk KB (respektive výši dividendy) není žádný.

Čistý úrokový výnos KB by měl v roce 2015 dosáhnout stejné úrovně jako v roce 2014. Po očištění o čísla připadající na samotný TF by tak měly čisté úrokové výnosy banky růst cca o 3,5%. Výnosy z poplatků a provizí by měly nadále vykazovat klesající tendenci. Management očekává jejich meziroční propad o cca 3 %. Celkové provozní výnosy banky by měly být na úrovni letošního roku až mírně nižší.

Management KB rovněž pro rok 2015 zvýšil výplatní poměr pro dividendu ze 70 – 100 % čistého zisku na 80 – 100 %. Zájem o retailovou část české Citibank odmítl management banky komentovat.

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.