Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Výborem pro energetiku amerického senátu prošel návrh zákona rušící zákaz export ropy z USA

31.07.2015 | 16:17 0 Komentářů

Včera výbor pro energetiku amerického senátu schválil návrh zákona, který by zrušil zákaz exportu surové ropy z USA v poměru 12:10. Vzhledem k opětovnému poklesu cen ropy, a tím i benzínu, roste politická podpora ke zrušení 40 let trvajícího zákazu.

Zákaz exportu ropy z USA byl zaveden prezidentem Nixonem před 40 lety, kdy v roce 1967 producenti na Blízkém východě zavedli ropné embargo, tím skokově zvýšily ceny ropy. Embargo bylo zavedeno v reakci na šestidenní válku, kde USA podporovaly Izrael.
V té době zákaz exportu ropy z USA byl obhajován jako zájem národní bezpečnosti, ale v současnosti je obecná shoda, že se jedná o relikt, který by měl být zrušen z ekonomických i bezpečnostních důvodů. V případě zrušení by se měl snížit spread mezi americkou ropou WTI a Brent, tím by došlo k podpoře amerických ropných firem při poklesu cen benzínu, protože cena benzínu je vázána na ropu Brent.
Export ropy z USA by snížil tamní rafinérské marže, protože nakupují v současné době za nižší cenu WTI, ale prodávají produkty, které jsou vázáné na cenu ropy Brent.

Cesta ke zrušení zákazu exportu je nadále dlouhá, nicméně se zdá, že dřív nebo později k tomuto zrušení dojde.

Zdroj: Wall Street Journal

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.