Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Volkswagen podváděl při emisních testech v USA

21.09.2015 | 09:39 0 Komentářů

Německá automobilka se dnes v USA pozastavila prodeje některých modelů s dieselovými motory. CEO Martin Winterkorn se v prohlášení, které společnost vydala včera, omluvil zákazníkům i veřejnosti za ztrátu důvěry.

Již v pátek vydala EPA (americký úřad pro ochranu životního prostředí) zprávu o tom, že Volkswagen při testech využíval speciální software, který upravoval funkci motoru tak, že při testech vypouštěl menší množství emisí než při běžném provozu.

Aféra se údajně týká 482 tis. vozů s motory 2.0 TDI, které se prodávají od roku 2008. Jedná se především o modely Passat, Jetta, Golf, Beetle a Audi A3.

Dle amerických úřadů Volkswagen porušil dva paragrafy zákona „Clean Air Act“, za což mu hrozí pokuta do výše 37,5 tis. USD na jeden automobil. Při necelém půlmilionu vozů, kterých se případ týká, by tak celková pokuta mohla přesáhnout 18 mld. USD.

Akcie společnosti Volkswagen (VOW3) zareagovaly na nečekanou zprávu propadem o bezmála 16 %. Na frankfurtské burze se aktuálně obchodují za 137 EUR.

Zdroj: The Wall Street Journal

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.