Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Volkswagen podává oficiální nabídku pro MAN

31.05.2011 | 12:11 0 Komentářů

Německý automobilový gigant Volkswagen (VOW3) dnes podal oficiální nabídku na převzetí výrobce nákladních vozů MAN (MAN).

Aktivity MANu chce zkombinovat s výrobou své dceřinné společnosti Scania. Úspěšné spojení by vytvořilo největšího evropského výrobce nákladních vozů s tržním podílem okolo 30 %. Ve Scanii získal německý koncern kontrolní podíl již v roce 2008. Volkswagen plánuje, že propojení podnikatelských aktivit obou subjektů společnosti ušetří až 1 mld. EUR. Strategie akvizičního růstu je součástí dlouhodobého plánu, podle kterého by se měl Volkswagen do roku 2018 stát největší a nejziskovější automobilkou na světě.

Otazníkem zůstává, zda se Volkswagenu podaří překonat chladé vztahy, které mezi oběma společnostmi panují již od roku 2006, kdy se MAN neúspěšně pokusil o převzetí Scanie.

Nabídnutá cena za akcii, 95 EUR, se nachází pod trhem, akcie MANu se dnes obchodují za téměř 97 EUR. Nabídka celou společnost oceňuje na 13,8 mld. EUR. Akcionáři MANu, kteří návrh přijmou budou mít stále nárok na dividendu ve výši 2 EUR, která by měla být odsouhlasena na konci června.

V současné době má Volkswagen v MANu podíl ve výši 30,5 %.

Akcie VOW3 dnes posilují o 0,73 % na 124,65 EUR.

Akcie MAN přidávají 0,08 % na 96,61 EUR.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.