Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Volkswagen bude vymáhat škody z podvodných měření emisí od bývalých ředitelů

26.03.2021 | 16:14 0 Komentářů

Dozorčí rada Volkswagenu dnes po svém zasedání sdělila, že po bývalých ředitelích, kteří byli ve funkci v době emisního skandálu v roce 2015, bude vymáhat vzniklé škody.

Německý automobilový koncern se rozhodl dostát náhrady škody vzniklé působením dvou bývalých výkonných ředitelů v záležitosti emisního skandálu z roku 2015. Bývalý výkonný ředitel Martin Winterkorn a bývalý ředitel divize Audi Rupert Stadler budou ze strany Volkswagenu domáháni k nahrazení škody, která dle společnosti přesáhla 30 mld. EUR (35 mld. USD). Přesná částka, kterou bude koncern požadovat zatím nebyla stanovena.

Otázky na Winterkorna se týkají hlavně použití softwaru, který se objevil v přibližně 11 mil. vozů a zapříčiňoval manipulaci emisních testů. Winterkorn nedokázal dle společnosti úplně a pravdivě odpovědět na položené otázky americkými regulacemi. Bývalý ředitel obvinění odmítl a snaží se záležitost vykomunikovat s koncernem.

Stadlera se budou týkat otázky na nedostatečnou kontrolu motorů vozů Audi, ve kterých se software nacházel také. Bývalý CEO Audi již dříve v tomto roce stanul před mnichovským soudem, který ho však pro nedostatek důkazů nedokázal shledat vinným.

Kvůli aféře s emisemi se Winterkorn zúčastní i soudního jednání v Braunschweigu, které bylo z důvodu pandemie přesunuto na září. Na oba bývalé ředitele bylo podáno trestní oznámení.

Akcie Volkswagenu (ETR: VOW3) rostou o 0,40 % na 228,65 EUR. Na trhu RM-SYSTÉM (RMS: BAAVOLAG) akcie rostou o 3,08 % na 7564 Kč.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.