Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Vodafone táhla dolů hlavně jižní Evropa

09.02.2012 | 14:28 0 Komentářů

Vodafone (VOD), největší světový telefonní operátor, dnes reportoval výsledky za 3. kvartál fiskálního roku. Slabost byla znát hlavně na trhu v jižní Evropě.

„Organické" tržby rostly ve 3. kvartálu fiskálního roku o 0,9 %, když trh očekával o něco vyšší růst 1,1 %. V evropském regionu organické tržby klesly o 1,7 %.

Špatná čísla přišla ze Španělska, kde je trh i přes menší zlepšení ve špatné kondici. Překvapením bylo podobné zjištění v Itálii, kde jsou oproti Španělsku nižší ceny a zdravější struktura nákladů. K Řecku Vodafone žádné konkrétní data nezveřejnil, ale počítá se, že vývoj byl v této jižanské zemi podobný. Telefonní operátor tak je další ze společností, která signalizuje, jak úsporná opatření v dluhy zamořené Evropě ovlivňují spotřebitelské výdaje.

Ztráty z těchto trhů vyrovnávala solidní výkonnost na rozvíjejících se trzích a v severní Evropě. Divize v Africe, Asii a na Blízkém východě, které se souhrnně označují AMAP, rostly o 7,6 %. Mezi produkty byla hlavně znát zvýšená poptávka po datových a internetových službách.

Vodafone je prvním z hlavních evropských telefonních operátorů, který reportoval výsledky, a analytici očekávají, že by mohl předčít své kolegy. Analytik společnosti Liberum Mark James konstatoval, že Vodafone je doslova „nejlepším ze špatné party".

Akcie společnosti rostou před otevřením trhů v USA o 0,47 % na 27,77 USD.

Zdroj: Reuters

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.