Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Vleugels očekává růst tržeb v petrochemii i rafinerii

19.05.2008 | 17:52 0 Komentářů

Dle zprávy agentury Bloomberg, která čerpá z tiskové zprávy serveru patria.cz, řekl generální ředitel Unipetrolu Francois Vleugels, že tržby v petrochemii porostou letos silně ve srovnání s rokem 2007, kdy se projeví růst kapacit, díky kterým byly v roce 2007 odstávky. Projeví se také vyšší ceny petrochemickýxh produktů. Na druhou stranu jsou petrochemické marže velice nízké (díky skokovému růstu ceny ropy) což stálo za velice nízkým výsledkem hospodaření v 1Q08. Vyšší ceny produktů se projevily na tržbách již v 1Q08, kde kapacita byla nižší.
Krakovací kapacita by měla dle jeho slov vzrůst v roce 2008 o 6% ročně a v roce 2009 také o 6%.V segmentu rafinace je hlavním zdrojem růstu zvýšení hydrokrakovací kapacity a  Unipetrol tak letos očekává 10% nárůst celkového zpracovaného objemu ropy oproti roku 2007 a přibližně 12% nárůst velkoobchodu motorovými palivy.
Dále řekl, že Unipetrol v současné době zkoumá stále několik akvizičních příležitosti. Pokud by žádní akvizice nepřišly, tak by Unipetrol zvýšil hodnotu investic svých investorů tak, že by vyplatit dividendu, nebo by došlo na odkup vlastních akcií. Unipetrol již dříve stanovil termín konečného rozhodnutí v těchto otázkách na termín valné hromady (26.června). Již dříve sdělil finanční ředitel Ostrowski, že upřednostňuje zpětný odkup vlastních akcií ve výši 2-5%.
Zprávu hodnotíme jako neutrální z hlediska obchodování s akciemi Unipetrolu. Akcie Unipetrolu se těsně před zavřením trhu obchodují za 265,5 (+1,5% t/t).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.