Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Vládní představitelé požádali ČEZ, aby rozpracoval variantu rozdělení skupiny, píše Reuters

22.09.2017 | 19:47 0 Komentářů

Agentura Reuters s informací přišla v pátečních podvečerních hodinách. Podle Reuters vládní činitelé požádali vedení ČEZu o přezkoumání varianty odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Návrh má být předložen do konce roku.

Anonymní zdroje blízké situaci v energetické společnosti tvrdí, že představitelé vlády tento týden požádali ČEZ, aby podrobně prozkoumal možnost odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Stát by posléze podle těchto zdrojů získal kontrolu nad tradiční energetikou. Rozdělení by dalo vládě plnou kontrolu nad jadernou a uhelnou částí včetně hnědouhelných dolů. Jedná se o část, která má zodpovídat za výstavbu nových jaderných bloků. Návrh je tedy jednou z možností, jak zajistit výstavbu nových bloků jaderných elektráren. Existuje zadání pro ČEZ, ať rozpracuje tu variantu rozdělení a prodeje neprodukční části, ta druhá část by se dala prodat, tvrdí podle agentury Reuters jeden ze zdrojů, který byl podle všeho účasten pondělní schůzky za účasti představitelů vlády ke zmiňované problematice. Účastníci schůzky podle Reuters požádali představitele společnosti, aby návrh předložil do konce tohoto roku, tvrdí zdroje.

Mluvčí ČEZu záležitost nekomentoval, úřad premiéra pouze přišel se strohým prohlášení o tom, že vláda činí kroky, které jsou v souladu s celkovou strategií pro jadernou energetiku. Ministerstva průmyslu a financí situaci dosud nijak nekomentovala. Reuters také zmiňuje, že prezentace, kterou agentura měla k dispozici vidět, uvádí, že celková transformace ČEZu by měla do státní kasy přinést zhruba 100 miliard korun v případě prodeje celé nově vzniklé firmy. V prezentaci však podle Reuters byly zmiňovány i scénáře, podle kterých by si stát určitý podíl v nové společnosti ponechal.

Akcie ČEZu uzavřely páteční seanci ve ztrátě 0,62 %.

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.