Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Víkendová změna volebních preferencí ve prospěch „Br-stay“ posunuje Wall Street po vzoru Evropy výše

20.06.2016 | 20:45 0 Komentářů

Zámořské indexy se podobně jako většina světových burz udržují vysoko v kladném teritoriu, když širší S&P500 zpevňuje bezmála o 1%, technologický Nasdaq si připisuje dokonce 1,2%.

Děje se tak na pozadí víkendové změny volebních preferencí ve prospěch tábora zastánců setrvání Velké Británie v EU, tedy již jen několik dní před „dnem D“. Referendum proběhne ve čtvrtek s výsledky v brzkých ranních hodinách v pátek. Rally na akciových trzích je doprovázeno prodejním tlakem u tzv. bezpečných přístavů – ztrácí drahé kovy v čele se zlatem (-0,8%), nedaří se ani dluhopisům, když výnos referenčního 10letého vládního amerického bondu se rychle vzdaluje minimům z minulého týdne (aktuálně 1,67% vs. 1,57%). Logicky tak nejhorší výkonnost mají i defenzivní / dividendové sektory ulitit a telekomunikačních služeb. Naopak daří se mimojiné i energiím na pozadí růstu ropy (+2,7%), přibližující se rychle metě 50 USD/b a plynu registrující téměř 5% růst na 2,75 USD/mmbtu.

Index S&P 500 +0,98 % na 2091,56 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,3 % Utility -0,1 %
Průmysl +1,2 % Telekomunikace +0,4 %
Spotřební zboží (dlouhodobé) +1,2 % Spotřební zboží (krátkodobé) +0,5 %

 

Výsledky víkendového průzkumu zamíchaly kartami i na poli pravděpodobnosti růstu úrokových sazeb v USA, když váhy vzestupu / setrvání sazeb do konce r. 2016 se téměř vyrovnaly. V tomto kontextu bude zajímavé sledovat vystoupení šéfky Fedu J.Yellenové před zákonodárci v následujících dvou dnech.

Z jednotlivých společností dnes excelují energetická jména v čele s Marathon Oil (MRO +12%) či Murphy Oil (MUR +7%) a Southwestern Energy (SWN +8%). V opačném spektru bez větších propadů figuruje provozovatel kasín Wynn Resorts (WYNN -2,1%) a poskytovatel marketingových služeb Alliance Data Systems (ADS -2,5%)..

Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Marathon Oil Corp (MRO) +12 % Alliance Data Systems Corp (ADS) -2,5 %
Southwestern Energy (SWN) +7,6 % Wynn Resorts (WYNN) -2,1 %
Murphy Oil Corp (MUR) +6,8 % Endo International (ENDP) -1,5 %
Freeport-McMoRan (FCX) +5,3 % H&R Block (HRB) -1,4 %
CBRE Group (CBG) +5,0 % Perrigo (PRGO) -1,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.