Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

VIG: Předběžné odhady pojistného a zisku před zdaněním za rok 2008

26.01.2009 | 10:18 0 Komentářů

Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG) v úterý 27. ledna před otevřením trhu (8:00 SEČ) oznámí předběžné údaje o hrubém předepsaném pojistném za rok 2008. Předepsané pojistné by podle naší projekce mělo dosáhnout 8,29 mld. EUR, což představuje meziroční nárůst o 19,9 %.

Pojistné představuje relativně stabilní zdroj příjmů, který není výrazněji ovlivněn ekonomickými cykly, současnými problémy světových finančních trhů a očekávaným zpomalením ekonomiky. Meziroční srovnání je ovlivněno rozdílným rozsahem konsolidace, což je spojeno především s akvizicí pojišťovacích aktivit Erste Bank. Ve čtvrtém čtvrtletí budou poprvé zahrnuty výsledky dřívějších pojišťoven Erste ve střední a východní Evropě (především v Česku, Slovensku a Rumunsku). Vliv těchto poboček na hrubé předepsané pojistné by měl dosáhnout přibližně 130 mil. EUR.

Stejně jako minulý rok by VIG měl oznámit také odhad zisku před zdaněním. V rámci prezentace výsledků za prvních 9 měsíců roku 2008 v polovině listopadu VIG potvrdil svůj cíl dosáhnout zisku před zdaněním ve výši 540 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že ve čtvrtém čtvrtletí došlo k dalšímu prohloubení finanční krize, očekáváme, že se VIG tento cíl nepodaří splnit, především kvůli nižším výnosům z investiční činnosti. Naše projekce počítá s meziročním nárůstem zisku před zdaněním o 20,2 % na 518 mil. EUR, což bychom považovali i přes nenaplnění původních cílů VIG za dobrý výsledek.

Věříme, že předběžné výsledky prokážou schopnost pojišťovny udržet si solidní výsledky hospodaření i za současných složitých podmínek na trhu a očekáváme, že i nadále bude VIG těžit ze stabilního příjmu z pojistného a konzervativní investiční strategie. Očekávané zpomalení ekonomického růstu v regionu střední a východní Evropy, kde převážně VIG působí, povede pravděpodobně v následujících letech ke zpomalení růstu předepsaného pojistného, nicméně i nadále by zde měl pojišťovací trh růst.

v mil. EUR
2007
Odhad 2008
r/r

Hrubé předepsané pojistné
6 912
8 290
19,9%

Zisk před zdaněním
437
518
18,5%

Zdroj: VIG, projekce Atlantik FT

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.