Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Vienna Insurance Group koupila aktiva Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku za 830 mil. EUR

30.11.2020 | 10:08 0 Komentářů

Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group koupila aktiva holandské pojišťovny Aegon v několika zemích za 830 mil. EUR, v přepočtu 21,7 mld. Kč.

Pojišťovací skupina VIG v neděli podepsala dohodou o koupi aktiv holandské pojišťovny Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku za 830 mil. EUR.

Zahrnují pojišťovací společnosti, penzijní fondy, správce aktiv a další společnosti, které dohromady dosahují ročního pojistného 600 mil. EUR, spravují penzijní fondy v hodnotě 5 mld. EUR a skupině přinesou 4,5 mil. nových zákazníků. V roce 2019 dosáhly čistého zisku přibližně 50 mil. EUR a zaměstnávaly asi 1 650 pracovníků.

„Akvizice středo– a východoevropských aktiv Aegonu je důležitým krokem pro naši skupinu v rámci udržitelného posilování naší pozice v regionu CEE a umožní nám využít nové příležitosti. Portfolio společností zahrnutých do transakce perfektně doplňuje naše existující dceřiné společnosti a posílí naši diverzifikaci v těchto zemích,“ komentovala transakci Elisabeth Stadler, výkonná ředitelka VIG.

Z jednotlivých zemí skupina posílí především v Maďarsku, kde získá pojišťovnu s balancovaným mixem životního a neživotního pojištění, která v roce 2019 vygenerovala pojistné v přepočtu za 389 mil. EUR, tedy dvou třetin transakce. Její tržní podíl tak posílí z 8 % na 19 % a posune se tak z pozice tržní šestky na největšího maďarského hráče.

Dokončení transakce je podmíněno získáním souhlasů regulatorních úřadů a její dokončení je očekáváno na druhou polovinu roku 2021.

Akcie pojišťovny Vienna Insurance Group (BAAVIG) dnes na pražské burze rostou o 1 % na 514 Kč, na burze RM-SYSTÉM o 0,1 % na 518 Kč. Akcie pojišťovny Aegon se obchodují také na německé Xetře (ticker AEND), kde rostou o 1,3 % na 3,12 EUR.

Zdroj: Vienna Insurance Group

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.