Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Viceguvernér ČNB Nidetzký zmiňuje možnost růstu sazeb do konce roku o jeden procentní bod

20.09.2021 | 15:57 0 Komentářů

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký uvedl v rozhovoru pro Deník N, že základní úrokové sazby by do konce roku mohly vzrůst o jeden procentní bod. Inflace je Věnoval se také dopadu výrazného růstu cen nemovitostí na inflaci

Nidetzký zmínil, že inflace v ČR je podle posledních čísel vyšší než v prognóze očekávaná a za velmi pravděpodobné označil, že tento trend bude přetrvávat i v dalších měsících. Netýká se však pouze České republiky, ale i EU a Spojených států.

Inflace v ČR je dle Nidetzského na vyšší úrovni, než by si ČNB přála. „Je významně nad tolerančním pásmem a nepřispívá k důležité ukotvenosti inflačních očekávání.“ Zmiňuje však také výrazný růst cen na nemovitostním trhu, které jsou v indexu spotřebitelských cen počítaném ČSÚ zastoupeny 11 %, v součtu se službami souvisejícími s bydlením a nájemným tvoří téměř třetinu. Inflace v ČR měřená indexem spotřebitelských cen bez započtení cen nemovitostí, tzv. harmonizovaným indexem spotřebitelských cen (měřený Eurostatem) činí 3,1 %, tedy o jeden procentní bod méně. To ČR v rámci EU řadí na čtrnácté místo.

Nidetzký dále uvádí, že měnová sekce ČNB doporučovala zvýšení úrokových sazeb nikoli o 0,25 p.b., ke kterému se banka odhodlala, nýbrž o 0,5 p.b. Stejné zvýšení doporučuje také vlastní predikční model. ČNB je prý odhodlána úrokové sazby dále zvyšovat a debata by se tak spíše měla ubírat směrem, jak rychle a o kolik sazby zvedat.

Zvyšování sazeb se skutečně může konat na každém ze zbývajících zasedání do konce roku. Nidetzký nevylučuje ani mimořádné zasedání, avšak nepředpokládá, že by to situace vyžadovala. Trh očekává do konce roku zvýšení o jeden procentní bod, což je dle Nidetzkého víceméně v souladu s vlastní prognózou ČNB.

Co se týká České republiky, důležitým faktorem je podle Nidetzkého dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Evropské Unii. Nízká nezaměstnanost tlačí mzdy směrem nahoru, což se pak projeví ve vývoji inflace. To Nidetzký považuje mimo jiné za jeden z důvodů, proč i před pandemií byla vyšší inflace v ČR než v okolních zemích.

 

Zdroj: Deník N, ČNB

 

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.