Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Velká Británie se dokázala vyhnout ekonomické recesi

25.04.2013 | 11:16 0 Komentářů

Velká Británie má důvod k oslavám. Dokázala se vyhnout třetí recesi v posledních letech, když se jí povedlo v prvním čtvrtletí letošního roku expandovat o 0,3 procenta. Překonala tak většinou ekonomů predikovaný 0,1 procentní růst. V meziročním srovnání s prvním čtvrtletí 2012 posílila ekonomika o 0,6 procenta. Největší úleva padla na britského ministra financí George Osborna, který byl v posledních dnech kritizován za úsporná opatření, které společně s vládou zavedl.  Za dnešním dobrým výsledkem stojí hlavně sílící sektor služeb, který tvoří téměř dvě třetiny tamní ekonomiky a od nového roku se mu daří.

Minulý snížila agentura Fitch hodnocení britským bankám na AA+ z AAA a s kritikou hospodářské politiky přispěchal i Mezinárodní měnový fond, který vyzval Osborna k ukončení některých úsporných programů. Růst HDP v 1. kvartále podpořil zavedenou politiku tamní vlády, která tak může pokračovat v nastolených reformách.

Britská libra je díky dnešnímu výsledku výrazně silnější než evropská měna. Na 4 hodinovém grafu můžeme vidět klesající trendový kanál, ve kterém míří trh dále na jih. EUR/GBP téměř bez povšimnutí prošlo skrz hladinu 0,8487 a má znovu namířeno k silnému supportu 0,84100. EUR/GBP zůstane v intradenním medvědím trendu dokud neopustí trendový kanál.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.