Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Velká Británie oznámila druhý záchranný plán

20.01.2009 | 13:23 0 Komentářů

Vláda Gordona Browna v pondělí oznámila druhý masívní záchranný balíček na ozdravění ekonomiky za 147 miliard dolarů v úsilí podpořit finanční systém a nastartovat půjčování. Vláda rovněž revidovala podmínky zestátnění Royal Bank of Scotland a zvýšila státní podíl z 58% na 70%. Krok Británie přichází poté co USA hodily záchranné lano Bank of America a Citigroup a snaží se najít způsoby jak ulehčit bankám s problémovými aktivy druhou polovinou záchranného balíčku TARP.

Borwn uvedl v Downing Street že vinu za současnou finanční krizi nesou banky kvůli nezodpovědnému půjčování. Dodal že ústavy které využijí pomoc státu se podpisem právně zavážou uvolnit úvěrové trhy a poskytovat pojištěné podnikatelské a spotřebitelské úvěry. Nedostatek úvěrů negativně ovlivňuje všechny sektory britského hospodářství.

Ministerstvo financí potvrdilo že tato opatření bude stát dańové poplatníky další 100 miliard liber k původním 37mld v říjnu a záchrannému plánu za 20miliard liber v listopadu.

Před týdnem se akcie britských bank propadaly z obavy že celosvětové banky budou čelit další vlně odpisů a přijmou možnost znárodnění. Jak naléhavá je další pomoc státu naznačují makrodata. Ekonomika rychle směřuje do recese. Ceny bytových domů meziročně nepřetržitě klesají sedm měsíců, aktivita průmyslu a služeb klesla na historická minima, analytici varují že počet nezaměstnaných může vyskočit na 3,4 milionů pokud se bude finanční krize prohlubovat.

Nový pojišťovací plán má ochránit finanční instituce vůči úvěrovým ztrátám v budoucnu, banky které se budou programu účastnit budou mít počáteční ztráty, ministerstvo financí bude ručit z drtivé většiny za zbývající, dále Bank of England bude pověřena založit fond a vykupovat kvalitní aktiva bank a dalších finančních institucí v objemu za 50 miliard liber.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.