Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Velká Británie formálně vyvolala brexit, trhy zahýbala i ECB

29.03.2017 | 15:08 0 Komentářů

Dnes v půl druhé obdržel předseda Evropské rady Donald Tusk dopis od britské premiérky Theresy Mayové s žádostí o aktivaci Článku 50 Lisabonské smlouvy.

Přesné znění dopisu je k dispozici zde. Tusk se vyjádřil, že „není důvod tento den považovat za šťastný, ať v Bruselu či Londýně“. V závěru řeči adresoval větu přímo Britům: „Už teď nám chybíte, děkujeme a na shledanou.“

K události se vyjádřili přední představitelé evropských států a institucí, převratné novinky od žádné ze stran nezazněly.

Britská libra po poledni korigovala ztráty, nadále však ztrácí na páru s dolarem 0,25 %. Index FTSE 100 se odrazil od intradenního dna.

Zajímavější pohyby vyvolalo vyjádření zdrojů z ECB které sdělily, že představitelé jsou spíše opatrní, co se týče posunu měnověpolitických vyjádření a že banka chce komunikovat snížené riziko ke konci výhledu, nikoliv kroky k zpřísnění měnových podmínek. Březnové vyjádření bylo dle několika nejmenovaných činitelů blízkých radě ECB špatně interpretováno, zvyšování sazeb není tak blízko jak trh čeká. Zprávu přinesla agentura Reuters. Eurodolar poklesl k 1,076 (-0,4 %), výnosy německých dluhopisů se propadly.

Zdroj: Reuters, FT

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.