Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Velká Británie dnes hlasuje o setrvání v EU, podle expertů by výsledek měl být zřejmý již nad ránem

23.06.2016 | 18:04 0 Komentářů

Britové se dnes rozhodují, zda jejich země zůstane v Evropské unii, nebo ji opustí. Hlasování probíhá do 23:00 našeho času. Výsledky z menších okrsků by měly být známy již v jednu hodinu ráno, poslední v osm ráno. Podle expertů by však měl být výsledek zřejmý již v půl páté.

Obyvatelé Velké Británie hlasují na 41 tis. místech, která spadají pod 382 lokálních sčítacích středisek. Ty však neodpovídají 650 parlamentním volebním okrskům, což ztěžuje odhadování výsledků. Hlasovat může 46,5 mil. lidí.

Podle deníku The Financial Times by měla vyšší volební účast nahrávat příznivcům setrvání ve Velké Británii, jelikož se očekává, že mladí lidé, kteří obvykle k volbám nechodí, zastávají spíše proevropské postoje. Podle deníku by však velmi vysoká volební účast přesahující přibližně 80 % mohla naznačovat, že se odpůrcům Evropské unie podařilo přesvědčit občany s největším odporem vůči establishmentu a EU, aby došli k hlasovacím urnám a hlasovali pro tzv. Brexit.

U tohoto referenda nebude formálně uskutečněn průzkum exit poll, v rámci kterého jsou od uren odcházející voliči dotazováni, jak hlasovali. Po uzavření volebních místností ve 23:00 našeho času by však měl být zveřejněn průzkum veřejného mínění agentury YouGov.

Experti očekávají, že pro setrvání Velké Británie budou hlasovat především obyvatelé Londýna, Skotska a Severního Irska, zatímco většina obyvatel ze střední Anglie (Midlands) a severozápadu se vysloví pro odchod, stejně jako obyvatelé post-industriálních oblastí, zatímco v univerzitních městech budou dominovat příznivci setrvání.

První výsledky by se měly objevit v jednu hodinu ráno našeho času, poslední v osm hodin ráno. Situace by měla být jasnější kolem půl páté ráno, kdy by podle odhadů měly být zveřejněny výsledky z přibližně 200 okrsků. Průběžné výsledky můžete sledovat např. na Twitteru pod tickerem #EURefResults, k jehož použití vybízí i hlasovací komise.

Na Twitteru @Fio_investice (https://twitter.com/Fio_investice) můžete sledovat i zajímavé postřehy analytiků a makléřů Fio banky.

Zdroj: The Financial Times

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.