Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

VALENTÝN: Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a NIKKEI

14.02.2014 | 10:25 0 Komentářů

Cenové hladina v Číně zůstala i v lednu utlumená, když index spotřebitelských cen (CPI) meziročně vzrostl o 2,5 procenta stejně jako v prosinci. Naopak index výrobních cen (PPI) bohužel zklamal, protože ve stejném období oslabil o 1,6 procenta. Výsledky obou indexů umožňují čínské centrální bance přistoupit k výraznější stimulaci domácí ekonomiky, protože podle analytiků čeká Čínu nejpomalejší hospodářský růst za posledních 24 let.

Francie zveřejnila lepší než očekáváná data HDP za poslední kvartál 2013, přičemž hodnoty za třetí kvartál byly revidovány směrem nahoru z mínus 0,1 na 0,0 procenta. Francie tedy v posledním čtvrtletí loňského roku posílila o 0,3 procenta, čímž překonala očekávání (+0,2 procenta). Tahounem ekonomiky byly výdaje domácností, které expandovaly o 0,5 procenta. Dařilo se i exportu zboží, což je vidět na 1,2 procentním zlepšení. Produkce zboží a služeb se vrátila na úroveň z druhého kvartálu, poté co nejprve 0,2 procenta ztratila a nyní je v posledním čtvrtletí získala zpět.

Německé hospodářství přidalo na obrátkách a v posledním čtvrtletí 2013 zrychlilo o mezikvartálních 0,4 procenta. Oproti výsledku za třetí kvartál došlo ke zrychlení tempa o 0,1 procenta. Hnacím motorem se v závěru roku stal zahraniční obchod, přičemž se dařilo vyvážet zboží i služby. Celý rok 2013 si pak ve srovnání s tím předchozím polepšil shodně o 0,4 procenta. Meziroční srovnání posledních čtvrtletí ukázalo zlepšení o 1,3 procenta.

Česko rovněž zveřejnilo výborná data HDP za poslední čtvrtletí 2013. V posledních 3 měsících loňského roku domácí produkt posílil o 0,6 procenta v mezikvartálním srovnání a o 1,6% v meziročním srovnání. Koruna na tato data reaguje posílením vůči EUR o 0,6 procenta.

Italský premiér Enrico Letta včera ohlásil svoji rezignaci, kterou dnes předloží prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi poté, co mu jeho strana nevyslovila důvěru. Premiérský post by měl převzít nový šéf Lettovy Demokratické strany (PD) Matteo Renzi, kterého ve čtvrtek na nejvyšší vládní funkci doporučilo vedení strany. Dosavadní starosta Florencie v poslední době Lettu ostře kritizoval za pomalé zavedení ekonomických reforem a na zasedání vedení strany ho vyzval včera k rezignaci. Renziho návrh podpořilo 136 hlasů. Proti bylo jenom 16. Letta tak z funkce premiéra odchází po 10 měsících a Itálie bude mít 4. premiéra během posledních 4 let. Euro na tyto informace příliš nereagovalo a nyní se spíše soustředí na data HDP z jednotlivých členských zemí eurozóny.

Americký dolar včera propadl na 7týdenní minima poté, co USA zveřejnily horší maloobchodní prodeje za měsíc leden a vyšší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na tato data reagovaly negativně i americké akciové indexy, které ale nabraly sílu v závěru obchodování po lepších korporátních výsledcích. Na horší americká makroekonomická data včera reagovalo i zlato, které porazilo důležitou úroveň 1 300 USD. Horší data by totiž mohly přijmout Janet Yellen ke zpomalení tempa redukce objemu programu měnového uvolňování, na což zlato reaguje pozitivně.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 11:00 HDP eurozóny q/q
  • 14:30 Kanadské prodeje výrobců
  • 15:15 Míra využití výrobních kapacit v USA
  • 15:15 Průmyslová produkce v USA
  • 15:55 Spotřebitelská důvěra v USA (University of Michigan)


EUR/USD se po vynikajících výsledcích z eurozóny chystá na dlouho avizovaný test úrovně 1,37. Trh se z krátkodobého pohledu obchoduje v rostoucím kanálu, jehož horní hrana je poblíž odporu 1,37. Silnému růstu nepřidává dosud platná medvědí divergence na MACD. Z pohledu technické analýzy by test těchto rezistencí měl přinést, alespoň krátkodobé oslabení.

GBP/USD výrazně zpomalilo svůj růst po dosažení silné rezistenční zóny mezi 1,6640 a 1,6670. Trh by si po parabolickém růstu zasloužil vydechnutí a korekční pohyb. Prvním cílem je úroveň 1,66, případně pak support 1,65. Korekci by si přál i oscilátor MACD, který již započal cestu na jih. Korekční výhled by negoval až silný průraz nad rezistenční pásmo.

USD/JPY dokázalo prolomit neckline úroveň vytvořenou po zformování dvojitého vrcholu. Trh v současnosti bojuje s podporou 101,79, jejíž prolomení by přiblížilo trh k dokončení cenové projekce, která přeje oslabení k 101,28. Je pravděpodobné, že trh zvolí jen mírné tempo oslabování, jelikož se celý týden obchoduje uvnitř interních trendových linií.

Japonský akciový index Nikkei dotvořil „pullback“ k proražené extrémně důležité trendové linii. Trh tak kromě trendové linie, odmítl překonat 100denní klouzavý průměr a psychologickou úroveň 15 000. Momentálně má uvnitř trendového kanálu namířeno k otestování předchozího minima 13 900.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.