Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

V USA v hlavní roli opět Trump; hlavní indexy na kladné nule, Nasdaq mírně v plusu

20.07.2018 | 20:17 0 Komentářů

V USA je dnes v hlavní roli opět prezident Donald Trump a jeho výroky. Hlavní indexy se obchodují na kladné nule, Nasdaq mírně v plusu.

Indexy kolem nuly

Hlavní americké indexy se v závěru týdne obchodují na kladné nule. Bluechipsový Dow Jones si připisuje konkrétně 0,05 %, širší S&P 500 0,03 %. Technologický Nasdaq roste o něco málo výrazněji (+0,18 %). Z jednotlivých sektorů se nedaří zejména utilitám (-1,1 %) a realitnímu odvětví (-1,0 %). Naopak rostou informační technologie, finanční sektor (oboje +0,3 %) či sektor nezbytné spotřeby (+0,4 %).

V hlavní roli opět Trump

Děním na amerických trzích dnes opět hýbe americký prezident Donald Trump. Nejdříve oznámil, že je připraven zavést cla na veškeré importované zboží z Číny v souhrnné hodnotě více než 500 miliard dolarů. Posléze na svém twitterovém účtu obvinil Čínu z manipulace s jüanem, který podle něho Čínská lidová banka udržuje záměrně slabší. Stejně tak zaútočil i na Evropskou unii, které podle něho udržuje slabší euro prostřednictvím nízkých úrokových sazeb v eurozóně. Již včera se pak Trump pustil do kritiky zvyšování úrokových sazeb Fedu, ve které dnes pokračoval na svém twitterovém účtu. Více do podrobna jsme se těmto výrokům amerického prezidenta věnovali v delším článku zde.

V návaznosti na Trumpovy výstupy probíhá výprodej na americkém dluhopisovém trhu. Výnos desetiletého vládního bondu roste o 5,5 bazického bondu na 2,8931 %. Dolar v průběhu dne oslabuje, vůči eura se obchoduje na 1,1719 (-0,66 %).

Dnešní vývoj výnosu desetiletého amerického vládního bondu; Zdroj: Bloomberg

Kvartální reporty

Z jednotlivých společností za zmínku stojí zejména kvartální reporty General Electrics (GE; -3,1) a Microsoftu. První zmíněná firma sice reportovala tržby nad odhady a ziskovost v souladu s konsensem, navíc potvrdila výhled pro fiskální rok navzdory očekávánému snížení, avšak akcie přesto po reportu oslabují. Důvodem je snížení výhledu pro volné cash flow.

Naopak technologický gigant Microsoft (MSFT; +2,36 %) solidně roste poté, co reportoval pozitivní čísla za poslední kvartál fiskálního roku 2018 takřka napříč veškerými sledovanými ukazateli. Microsoft překonal konsensus trhu na úrovni tržeb i zisku a navíc zveřejnil výhled, který taktéž překonal očekávání analytiků. 

Po více než slušných kvartálních výsledcích (tržby i zisk nad odhady) a zejména zvýšeném výhledu pro fiskální rok posiluje konglomerát Honeywell (HON; +3,8 %).

Ropa a zlato v plusu

Ropa posiluje nad úroveň 70 dolarů za barel, WTI konkrétně na 70,27 dolarů (+1,17 %). Zlato si na pozadí geopolitické nejistoty připisuje 0,55 % na 1230,70 dolarů za unci.

Index S&P 500 +0,03 % na 2805,3 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Nezbytná spotřeba +0,4 % Utility -1,1 %
Informační technologie +0,3 % Reality -1 %
Finanční sektor +0,3 % Telekomunikace -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Cintas Corp (CTAS) +4,5 % State Street Corp (STT) -7,1 %
Honeywell International (HON) +3,8 % Skyworks Solutions (SWKS) -4,1 %
VF Corp (VFC) +3,7 % Everest Re Group (RE) -4,0 %
Dover Corp (DOV) +3,6 % General Electric (GE) -3,8 %
Philip Morris International (PM) +3,6 % Alaska Air Group (ALK) -3,5 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.