Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

V obchodní válce to vypadá na obrat k lepšímu

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 přidává 1,2 % a technologický Nasdaq roste o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům s výjimkou výrobců spotřebního zboží (-0,3 %) a síťových odvětví (-0,1 %). Nejlépe obchodní seanci zahájily energetické společnosti (+1,6 %). Trhy jsou v optimistické náladě díky žádosti čínského ministerstva obchodu, aby americká administrativa pozdržela sobotní uvalení nových dovozních cel. Ministerstvo zdůraznilo, že i když má v zásobě řadu odvetných možností, nechtělo by, aby došlo k další eskalaci obchodní války. Chvíli na to americký prezident Donald Trump oznámil, že v průběhu dnešního dne dojde k obchodnímu jednání obou zemí.

Na evropských trzích se obchodování nese také v optimistické náladě. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně posiluje o jedno procento. Nejlépe jsou na tom zpracovatelé komodit, když akcie těchto společností rostou o 1,8 %.

Pražská burza za podprůměrné obchodní aktivity posílila o 0,7 %. Dnešek byl nejúspěšnější pro akcie Monety (+1,7 %) či Erste Group (+1,5 %). Ve ztrátě uzavřela pouze textilka PFNonwovens (-0,3 %).

Jiří Kostka, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.