Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

V některých oblastech USA dochází k nárůstu počtu ropných vrtů

11.05.2015 | 12:51 0 Komentářů

V oblasti Permian v Texasu, podle údajů Baker Hughes, byl zaznamenán první nárůst počtu ropných vrtů v letošním roce. Ačkoliv se jednalo pouze o jeden vrt, tak podle některých analytiků výrazně růst ceny ropy v dubnu hodnotit jako předčasný.

Celkově ovšem počet ropných vrtů klesl, přičemž se míra poklesu značně snížila, což naznačuje, že by se mohl počet vrtů brzy zvyšovat. Počet ropných vrtů se v minulém týdnu snížil o 11 na 668, přičemž v minulých dvou týdnech se jednalo o snížení 24 a 11 vrtů. V říjnu počet ropných vrtů dosahoval historického maxima 1 609 (od října se počet ropných vrtů snížil o více než 50 %).

Zatímco celkový počet ropných vrtů v USA prozatím nadále klesá. Saudská Arábie stále jejich počet navyšuje. Sledováním růstu počtu vrtů v Saudské Arábii je možné odhadnout, zda očekávat snížení produkční kvóty v rámci kartelu OPEC, když se v Saudské Arábii navyšuje produkce ropy a s růstem počtu vrtů lze, podle některých analytiků, očekávat i zachování stávajícího trendu. Obrázek níže ukazuje vývoj počtu ropných vrtů od roku 1995 do dubna 2015. Jednání kartelu OPEC je naplánováno ve Vídni 5. června.

Zdroj: Reuters, Baker Hughes

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.