Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Uvolnění napětí

První den v měsíci již tradičně patří předstihovým ukazatelům ISM a PMI. Ty budou zveřeněny po celém světě a naznačí nám, jak firmy v jednotlivých zemích vnímají současnou a budoucí situaci v ekonomice, a to konkrétně v průmyslových odvětvích. Eurozóna kromě toho nabídne první odhady zářijové spotřebitelské inflace.   

Obchodování na zámořských trzích

V poslední zářijové seanci si americký index S&P 500 polepšil o půl procenta. Nejvíce se dařilo informačním technologiím, které jako jediné překonaly hranici jednoprocentního růstu. Duo sektorů, které včerejší obchodování zakončilo v červeném, utvořily finanční domy a energetické společnosti. Pokles cen akcií ropných firem do velké míry souvisel se zlevňující ropou na světových trzích. Celkově však trhy pozitivně přijaly víkendové prohlášení amerického ministerstva financí, že v současné době není na stole konkrétní plán, jak omezit kapitálové toky mezi dvěma největšími ekonomikami. Před víkendem totiž na veřejnost prosákly informace, že USA chystají delisting akcií čínských firem na amerických burzách nebo omezování expozic na čínském trhu.

Optimismus se přelil i do asijsko-pacifického regionu. Nejvyšší zisky si odnáší jihokorejský Kosdaq (+1,2 %), těsně následovaný tchajwanským (+1,1 %) a singapurským indexem (+1,0 %). Na druhou stranu mírné ztráty jsou patrné v Indonésii nebo Indii, kde akcie odevzdávají 0,2 %. Obchodní aktivita je ale v regionu slabší, když jsou zavřeny burzy v Hongkongu, Šanghaji i Šenčenu. 

Miroslav Frayer

Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.