Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Utratí Siemens opět příliš mnoho?

06.06.2011 | 15:02 0 Komentářů

Největší evropská strojírenská společnost Siemens (SIE) během posledních tří let zdvojnásobila objem své hotovosti na 18,5 mld. EUR a ve svém oboru tak nemá konkurenci.

Za vlády současného CEO Petera Loeschera prošla společnost v posledních letech pomyslnou hladovkou. Od koupě Dade Behring v roce 2007 za 5,1 mld. EUR utratila za akvizice pouze 1,5 mld. EUR. Obezřetnost investorů je o to větší, že zmíněná akvizice byla již tehdy kritizovaná jako předražená, což se potvrdilo minulý rok, kdy došlo k výrazným odpisům, které redukovaly cenu získaného majetku.

Sám Loescher má ambiciózní plány, se společností chce dosáhnout ročních tržeb ve výši 100 mld. EUR a porážet konkurenci ze strany General Electric (GE) a Schneider Electric (SU).
Tržby ve fiskálním roce (končícím v září) dosáhly 76 mld. EUR. Pro tento rok se očekává pokles na zhruba 74 mld. EUR.

Při hledání nových zdrojů příjmů chce Siemens expandovat na rozvíjející se trhy a do oblasti průmyslové automatizace a úsporných technologií. Dá se tak očekávat, že si dle těchto záměrů zvolí další cíl pro případnou akvizici.

Hlavním rizikem pro akcionáře tak zůstává skutečnost, aby Siemens opět nezaplatil příliš mnoho, očekávaná hodnota akvizice se pohybuje mezi 1 a 5 mld. EUR.

Vlastníky společnosti však mohou uklidnit náznaky ze strany společnosti, že zadržená hotovost se před jakoukoliv koupí nejdříve použije na zvýšení dividendy

Akcie společnosti dnes oslabují o 0,29 % na 90,74 EUR.

Zdroj: Bloomberg

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.