Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Útlum aktivity evropského průmyslu se snížil

Předběžný výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v dubnu vykázal mírné zlepšení na 47,8 bodu z předchozích 47,5 bodu. Připomeňme, že hodnoty nad 50 body znamenají expanzi daného sektoru a pod 50 bodů kontrakci sektoru. Čekalo se zlepšení na 48,0 b, takže žádnou velkou radost výsledek nepřináší. Za slabým výsledkem stále stojí pokles objednávek, což není dobrý signál o výrobě pro nejbližší období.Na druhou stranu je určitou úlevou, že nedošlo k dalšímu poklesu indexu.

V případě služeb se index zhoršil na 52,5 bodu z předchozí úrovně 53,3 bodu, když se čekalo 53,1 bodu.

Výsledky klíčových států jeví určité náznaky stabilizace. Německý PMI vzrostl na 44,5 bodu z předchozí úrovně 44,1 bodu, když se čekalo zlepšení na 45,0 b. PMI ze sektoru služeb se naproti tomu zlepšil na 55,6 bodu z předchozích 55,4 bodu, když se čekal pokles na 55,0 bodu.

Ve Francii se index PMI o desetinku snížil na 49,6, když se čekalo zlepšení na 50,0 bodu. Pozitivní je růst PMI ze sektoru služeb na 50,5 bodu z předchozích 49,1 b., když se čekalo 49,8 b.

Shrnutí, reakce trhu a implikace pro ČNB

Dobrou zprávou je, že výrobní sektor v Německu klesá pomaleji a že sektor služeb je zatím nečekaně odolný vůči poklesu ve výrobě.

Špatnou zprávou je, že nedošlo k takovému zlepšení, jaké se čekalo a že aktivita ve výrobě zůstává v poklesu i na začátku druhého čtvrtletí. Dále je špatnou zprávou snížení aktivity ve výrobě ve Francii a horší výsledky ostatních států mimo Německo Francii.

Akciové trhy v Evropě reagovaly na nová data mírným poklesem. Německý DAX vzápětí většinu ztrát vymazal. Euro proti dolaru oslabilo o 0,35 % na EUR/USD 1,125.

České národní bance bohužel dnes zveřejněná data další rozhodování o nastavení úrokových sazeb mnoho neulehčila. A koruna proto reagovala mírným oslabením na EUR/CZK 25,68. Nicméně od minulého zasedání ČNB rychleji vzrostla inflace a byl odložen brexit, což zvýšení úrokových sazeb na květnovém zasedání stále činí reálným.

Zdroj: Cyrrus
Tagy makro PMI

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.