Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Ústup karanténních restrikcí posouvá Wall Street výše

05.05.2020 | 18:48 0 Komentářů

Americké akciové indexy solidně zpevňují v čele s technologickým Nasdaqem přidávající 2% na pozadí optimismu ohledně snižování restrikcí napříč vyspělými ekonomikami v návaznosti na zlepšování situace na koronavirové „frontě“. Rychlé rozmrazování ekonomik spolu s fiskálními a monetárními stimuly jsou určitě klíčovými faktory pro vývoj na finančních trzích, zámořské dubnové rally při posunu S&P500 nadohled metě 3000 bodů ale výrazně limituje růstový potenciál v nejbližším horizontu. Zotavování ekonomik bude bolestivé s dlouhodobými dopady na řadu sektorů. Opatrnost po předchozím růstu je tedy na místě.

Při dnešním veselí a optimismu skokově posilují energie. Ropa přidává o více než 20% na 24,3 USD/barel, posiluje popáté v řadě a červnový kontrakt kumulativně zaznamenává 100% zhodnocení od minulého úterý! Zemní plyn pak roste o 8% na 2,15 USD/mmbtu. Růst obou komodit posunul energetický sektor (+2,9%) do čela nejvíce rostoucích segmentů v rámci S&P500. Solidně si vede i sektor zdravotní péče (+2,3%) a informačních technologií (+2,1%).

Na poli drahých kovů dnes posiluje stříbro (+1,3%) s ohledem na jeho průmyslové využití, zlato – coby hlavní bezpečný přístav – spíše přešlapuje na místě v blízkosti 1700 USDP/oz, podobně jako dluhopisy napříč splatnostmi.

Ze zajímavých individuálních S&P500 pohybů zmiňme 16% růst předního výrobce vysoce výkonných vláknových laserů a zesilovačů IPG Photonics (IPGP) po solidním kvartálním reportu i poskytnutém výhledu pro nadcházející čtvrtletí. V opačném gardu se vyvíjí akcie provozovatele zámořských plaveb Norwegian Cruise Line (NCLH -17%) po varování, že společnost i přes poskytnutou finanční infuzi 400 mil. USD od private equity společnosti L Catterton nemusí současnou situaci přežít. Možná dodejme, že aktiva (lodě) přežijí určitě, možná ale s jinými akcionáři.

Index S&P 500 +1,79 % na 2893,75 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +2,9 % Nezbytná spotřeba +0,7 %
Zdravotní péče +2,3 % Průmysl +1,3 %
Informační technologie +2,1 % Zbytná spotřeba +1,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
IPG Photonics Corp (IPGP) +16 % Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) -17 %
Mosaic (MOS) +11 % Westrock (WRK) -13 %
Hanesbrands (HBI) +9,4 % Unum Group (UNM) -8,4 %
Sealed Air Corp (SEE) +8,3 % Martin Marietta Materials (MLM) -7,1 %
Howmet Aerospace (HWM) +7,9 % Alexion Pharmaceuticals (ALXN) -5,1 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.