Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

USD: Myslí to Fed s růstem sazeb vážně?

17.09.2014 | 14:33 0 Komentářů

Většinu zisků tohoto léta nasbíral americký dolar díky jestřábímu přístupu své centrální banky (Fed), který se liší od uvolňování měnové politiky v eurozóně i v Japonsku. Fundamentální zlepšování americké ekonomiky dává naději na zdárné ukončení kvantitativního uvolňování (QE), postupný růst úrokových sazeb a trendové posilování dolaru, které jsme naposledy viděli na konci 90. let.

Už je to však téměř šest let, kdy Fed snížil svou hlavní úrokovou sazbu na nulu. Od té doby se stále diskutuje, že zvýšení sazeb z pásma 0-0,25 % přijde za jeden, maximálně za dva roky. Odhady se nicméně pokaždé posouvají do budoucna – jednou je důvodem tsunami v Japonsku, podruhé dluhová krize v Evropě a naposledy šlo o příliš krutou zimu v USA. Aktuálně panuje na trhu konsensus ohledně července 2015, který mají analytici v kalendáři označený červeným vykřičníkem. Co však analytiky vede k závěru, že tentokrát už to Fed s růstem úrokových sazeb opravdu myslí vážně?

Porovnání vývoje úrokových sazeb stanovených Fedem (modře) a míry nezaměstnanosti (červeně):
 


 

Velkou naději jim dává stále se zlepšující trh práce, který Fed sleduje velice pozorně. Při posledních dvou oživeních v rámci ekonomického cyklu (roky 1994 a 2004) začali totiž centrální bankéři zvyšovat úrokové sazby v okamžiku, kdy míra nezaměstnanosti klesla na 6,6 %, resp. na 5,5 %. Aktuální míra nezaměstnanosti se nachází na 6,1 % a do léta příštího roku by mohla ztratit dalšího půl procentního bodu.

Dobrá situace na trhu práce znamená vyšší mzdové požadavky zaměstnanců, které by při laxnosti centrální banky mohly roztočit mzdově-inflační spirálu. Oproti předchozím rokům, kdy se nezaměstnanost pohybovala příliš vysoko, je tedy tentokrát šance na růst úrokových sazeb v USA velice slibná. Vyšší úroky by následně měly pomoci dolaru udržet si dlouhodobý rostoucí trend.

Více informací ohledně záměrů americké centrální banky se dozvíme již dnes ve 20:00, kdy Fed zveřejní závěry ze svého zasedání. Neméně důležitá bude také tisková konference, která je naplánována na 20:30 a během které můžeme čekat na hlavních měnových párech zvýšenou volatilitu.

Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):

Analytický tým www.FXstreet.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.