Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

USA – trh práce přinesl zklamání; oživení dál pokračuje jenom pozvolně

03.12.2010 | 16:51 0 Komentářů

Změna počtu nezaměstnaných (nonfarm payrolls) –  listopad 2010

 

skutečnost:

39 000

 

očekávání:

150 000

 

předchozí:

172 000

(revize z 151 000)

  

USA – trh práce přinesl zklamání; oživení dál pokračuje jenom pozvolně

 

Zaměstnanost v americké ekonomice v listopadu vzrostla o 39 tis. pracovních míst, což výrazně zklamalo očekávání trhu (150 tis.), který byl povzbuzen předchozí pozitivní sérií dílčích indikátorů. Zklamání přinesl nejen výsledek, ale i struktura. Americké firmy stále zůstávají opatrné při nabírání nových pracovních sil. Nová pracovní místa stejně jako předchozí měsíce vznikala opět jenom ve zdravotnictví a sociálních službách (23 tis.). Dále ještě vznikly pracovní místa na dobu určitou  v administrativně (40 tis.). Naopak negativním překvapením je pokles zaměstnanosti v maloobchodě (-28 tis.), což brzdí optimismus ohledně oživení spotřebitelské poptávky. Propouštění pokračovalo opět v průmyslu (-13 tis.) a také ve veřejném sektoru (-11 tis.), kde v důsledku úsporných opatření propouští lokální vlády. Soukromý sektor vytvořil 50 tis. nových míst, což je ani ne třetina očekávaného výsledku (160 tis.).

 

Obecně ve většině oborů změny zaměstnanosti zůstávají minimální. Americké firmy výrazně nepropouští, ale ani nenabírají nové pracovní síly. Dosavadní výsledky tak podporují náš názor, že oživení trhu práce a celé ekonomiky bude velmi pozvolné a vyžádá si delší čas.

 

Míra nezaměstnanosti vzrostla o 2 desetiny na 9,8 %. Nárůst paradoxně souvisí s mírným oživením v předchozím měsíci, které na trh práce zpět přivedlo staronové uchazeče o zaměstnání, kteří tak byli opět zahrnuti do statistiky nezaměstnanosti.  

 

Finanční trhy reagovaly jednoznačně negativně. Evropské akcie (Eurostoxx50) propadly okamžitě o 0,9 % a následně ztrátu prohloubily o další 3 desetiny. Americké futures na akciové indexy indikují pokles kolem 0,6 %. Výnosy amerických dluhopisů výrazně klesly. Výnos 5letého dluhopisu dokonce propadl o 20 b.b. na 1,53 a dolar k euru oslabil o 0,8 % na týdenní minimum 1,335 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.