Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

USA – spotřebitelské ceny v únoru překvapivě beze změny

14.03.2008 | 15:47 0 Komentářů

Index spotřebitelských cen (CPI) v USA nečekaně stagnoval. Výsledek výrazně překonal očekávání, protože trh očekával růst o 0,3% m/m po lednovém růstu 0,4%. Naposledy index CPI skončil beze změny v srpnu 2007. Celková meziroční inflace zpomalila ze 4,3% v lednu na 4,0% – nejnižší úroveň od října 2007.
Beze změny skončil i jádrový index (CPI bez potravin a energií), trh přitom očekával  růst 0,2%. Jádrový index poprvé nevzrostl od listopadu 2006. Meziroční jádrová inflace zpomalila o dvě desetiny na 2,3%.
 
Nejen překvapivý, ale i poměrné výrazný byl pokles cen energií (-0,5%), obzvláště po lednovém nárůstu o 0,7%, Ceny pohonných hmot se snížily o 2,0% a cena elektřiny (-0,3%).  zaznamenala největší propad za dva roky. Na druhou stranu zdražení zemního plynu (7,2%) kompenzovalo ostatní poklesy. Poslední vývoj na komoditních trzích naznačuje, že únorový pokles byl jednorázový a březen již přinese silný růst cen energií.
 
Vzrostly ceny potravin (+0,4%), přitom pečivo zaznamenalo nejvyšší nárůst cen (1,8%) od ledna 1975. Vzrostly ceny bydlení (0,2%). Naopak poklesly ceny v dopravě (-0,7%) především kvůli poklesu cen benzínu (-2,0%), které doplnil i pokles cen dopravních prostředků (-0,3%).
 
Lepší výsledky únorové inflace podporují očekávání trhu, že Fed příští úterý sníží sazby o více jak 50 bps. ze současné úrovně 3,00%. Tento vývoj podpořily i poslední výsledky maloobchodních tržeb, které naznačují, že spotřebitelská poptávka v 1Q zpomalila na nejmenší tempo od začátku 90. let. Na druhou stranu ovšem rizikem stále zůstáváají inflačních rizika vzhledem k rostoucím cenám komodit a také k tomu, že řada pozitnvích faktorů v únoru byla spíše jednorázovými vlivy.
 
Evropské akciové trhy na výsledky výrazněji zareagovaly růstem (DAX poskočil o 0,9%), ovšem následně se tyto zisky spíše smazávaly. Americké trhy po klandném otevření upadly do ztráty 0,8% d/d kvůli negativním zprávám ohledně banky Bear Sterns. Na eurodolarovém trhu kurz stagnuje kolem 1,557 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.