Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

USA – slabá zásoba a naděje zlepšené exportní poptávky zvedají ceny vepřového

07.01.2009 | 18:42 0 Komentářů

Slabost na straně nabídky všech druhů vepřového masa a očekávání oživení poptávky ze zámoří může dál podporovat rally vepřového komplexu na burze CME. Únorový lean hog v první obchodní den nového roku vyskočil o maximální cenový limit a uzavíral na 63,850 za váhovou libru v reakci na čtvrtletní odhad USDA, hlubší než očekávaný pokles stád vepřového v USA i zásobu masa v chladírnách. V listopadu se ale jeho cena propadla na roční minimum. Ceně vzhůru bude z technického pohledu bránit nevyplněný 1,4 USc gap. Stejný futures pork belly klesl koncem roku na dvoutýdenní minimum a následoval růst lean hog. V meziročním porovnání jsou ceny vepřových půlek lean hog o 15% vyšší zatímco výběrového vepřového pork belly stagnují.

Obchodníci očekávají silnou poptávku balíren tento týden nicméně vysoká prémie na termínovém trhu v dubnu a červnu brání cenám vzhůru. Právě naděje že exportní poptávka poroste vytáhla ceny v uplynulém týdnu nahoru, Silný dolar trhy do určité míry omezoval. Obchodníci stále věří že Rusko a USA konečně dosáhnou dohody o světovém obchodu což by zdojnásobilo vývozy amerického vepřového do Ruska.

Podle statistik zpomalila spotřebitelská poptávka USA v období leden.až listopad 2008 o 5,6% a zůstala slabá po celý rok. Poptávka po živých prasatech naopak kvůli exportům stoupla o 6,2%. Negativní vliv má na ceny přerušení vývozů masa do Mexika. Ceny vepřového před zpracováním byly před týdnem $53,32 za metrák, o $0,97 nižší než před týdnem a nejnižší za posledních 5 let. Cena šunky mezitýdenně klesla o $1,91 na $35,26/q, cena výběrového pork bellies rostla o $0,52 na $69,98/q.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.