Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

USA – Růst HDP ve druhém čtvrtletí posílil výrazně víc, než se čekalo

28.08.2008 | 19:41 0 Komentářů

Reálný HDP USA (revize předběžných výsledků, Q2 2008, q/q v anualizovaně):
Skutečnost:   3,3%
Očekávání:      2,2% (Atlantik FT) respektive 2,7% (Bloomberg, Reuters)
Předchozí:       1,9% (předběžné výsledky Q2 2008), 0,9% (Q1 2008)
Reálný HDP USA (revize předběžných výsledků, Q2 2008, y/y):
 
Skutečnost: 2,2%
Očekávání:   2,5% (Atlantik FT)
Předchozí:    1,8% (předběžné výsledky Q2 2008), 2,5% (Q4 2007)
 
Rozbor: Struktura zprávy ukazuje, že polovina navýšení revize připadá zahraniční obchod, z důvodu zejména navýšení růstu exportu a také navýšení poklesu importu. Dalším důvodem pak bylo výrazné snížení poklesu zásob a částečně též navýšení růstu spotřeby domácností.
 
Hodnocení: Zpráva je příznivá, potvrzuje jako dno současného hospodářského cyklu první čtvrtletí, kdy gradovaly propady investic v rezidenčním stavitelství a dokonce začaly klesat investice do strojů a zařízení, navíc citelně oslabil i růst spotřeby domácností. Druhé čtvrtletí i po revizi potvrzuje hlavně rozmach zahraničního obchodu, tedy stabilně dynamický růst exportu a v posledních čtvrtletích také výraznější pokles importu. To je ale ještě důsledek zpomalení růstu ekonomiky posledních let. A také robustního růstu světové ekonomiky a slabého dolaru. Na výraznější oživení domácí poptávky se stále čeká. Přesto výraznější revizi růstu ekonomiky přinese další mírné navýšení růstu ekonomiky letos a možná i příští rok, před údaji jsme čekali letos pokles růstu HDP na 1,7% z 2,0% loni a příští rok posílení na 2,0%. Čekáme obnovení silnějšího růstu ekonomiky nejdříve v roce 2010
Dopad na finanční trhy: Zpráva je příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro dluhopisy, dolar po zprávě k euru klesá o 0,2%.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Zpráva je v souladu s naším očekáváním, že Fed hlavní úrokovou sazbu do konce roku měnit nebude, když se kompenzují nebezpečí inflace a nižšího ekonomického růstu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.