Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

USA – Růst HDP v 1Q táhly domácnosti

26.04.2013 | 15:30 0 Komentářů

skutečnost:

2,5%

 

očekávání:

3,0%

 

předchozí:

0,4%

Americká ekonomika na začátku letošního roku vzrostla o 2,5 %, což mírně zaostalo za očekáváním (3,0 %). Na druhou stranu struktura růstu HDP není bez většího překvapení. Hlavním tahounem byla opět spotřeba domácností (+3,2 %), která rostla nejen nejrychleji za posledních 10 kvartálů, ale svým příspěvkem (+2,24 p.b.) fakticky tvořila téměř celý růst HDP. Spotřeba domácností roste nejen kvůli mírnému růstu mezd a nárůstu zaměstnanosti, ale také s růstem zadlužení, které se poslední rok zvyšuje velmi rychlým tempem a dostalo se již výrazně nad rekordní úrovně z léta 2008. Vedle toho růst pokračoval u investic (+4,1%), kde téměř 2/3 růstu tvořily investice rezidenčních nemovitostí (+13 %). Velký pozitivní příspěvek měl i nárůst zásob (příspěvek +1,0 p.b.), který je tak druhým výrazným faktorem celkového růstu. Naopak nečekaně výraznější brzdou se stal propad vládních výdajů (-4,1%) a negativní příspěvek měl i zahraniční obchod (příspěvek -0,5 p.b.). Ukazuje se, že pokud dojde k navrženým škrtům ve výdajích federální vlády, negativní dopad na ekonomickou aktivitu v letošním roce může být vyšší, než se očekávalo.

Celkově je vyznění výsledků smíšené až mírně negativní. Po slabém 4Q/12 (+0,4%) je růst v 1Q/13 nižší. Nenaplnilo se tak očekávání silného oživení aktivity napříč ekonomikou a dopad oživení trhu nemovitostí je nižší než se očekávalo. Firemní sektor zůstává opatrný a naopak hrozí, že pokračování rozpočtových škrtů bude mít zásadnější efekt, než se čekalo. Navíc zpomalení v Číně a pokračující recese v Evropě nedává naději, že by výrazným impulzem mohl být export. I přes mohutnou stimulaci ze strany Fedu a výrazný deficit federálního rozpočtu (5,5% HDP) bude americká ekonomika dál pokračovat růstem kolem 2 %, jako tomu bylo v předchozích 3 letech.

Reakce finančních trhů byla mírně negativní. Evropské akcie (Eurostoxx50) klesly o 0,3 % a prohloubily denní propad na 0,9 %. Futures na americké akciové indexy odpovídají poklesu o 0,3 %. Mírně klesly výnosy amerických dluhopisů, výnos 10letého dluhopisu poklesl o 3 b.b na 1,67 %. Dolar k euru naopak zůstal bez větší reakce na 1,302 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.